Robienie zdjęć smartfonem jest normą. Dlatego nie dziwi fakt, że wielu Polaków jest w stanie wydać ponad 2000 zł za urządzenie mobilne, jeśli tylko ma dobry aparat. Wielu z nas wykonuje fotografie w pozycji pionowej i trzyma nawet ponad 1000 uwiecznionych chwil na jednym urządzeniu.
Preferencje Polaków przy robieniu zdjęć
Polska firma badawcza ARC Rynek i Opinia zainteresowała się preferencjami Polaków przy robieniu zdjęć na zlecenie polskiego dystrybutora marki OPPO. Ten pomysł na badanie w zasadzie nie dziwi. Około 80% respondentów przyznało, że dobry aparat w smartfonie jest dla nich kluczową kwestią przy zakupie. Wynika to prawdopodobnie z tego, że 2/3 badanych nie traci czasu na przenoszenie wykonanych fotografii na inne fizyczne nośniki (nie wspomniano o korzystaniu z usług jak np. Zdjęcia Google). Jednym z powodów tego zachowania jest być może fakt, iż wielu Polaków wysyła pliki graficzne swoim znajomymi najczęściej poprzez Messengera (70%) i tradycyjne wiadomości (47%).
Na pewno jednak muszą dokonać wcześniej odpowiedniej selekcji ze względu na dużą liczbę przechowywanych zdjęć na smartfonie. Prawie połowa badanych trzyma na nim od 100 do niemal 1000 fotografii. Z kolei prawie 30% respondentów to prawdziwi maniacy robienia zdjęć, ponieważ mają od 1000 do ponad 5000 uwiecznionych chwil. Należy tu jednak zauważyć, że położenie w wyższej grupie wiekowej koreluje z mniejszą chęcią na robienie zdjęć. Jeśli masz 45-55 lat, wówczas prawdopodobnie zrobiłeś mniej niż 100 ujęć swoim aparatem.
Jakość robionych zdjęć jest ważna przy wyborze smartfona
Powyższe liczby na pewno wynikają z powodu stosunkowo wysokiej jakości obiektywów w smartfonach. Dzięki temu połowa Polaków uważa, że ma wysokie zdolności w robieniu zdjęć. Nie oznacza to jednak, że wiedzą co kupują. Co prawda ponad 50% przebadanych osób zwraca uwagę na liczbę aparatów. Mimo tego nadal wielu klientów (63%) nie wie za co każdy z nich odpowiada. Brakuje też 3/4 Polaków wiedzy o tym, iż w mobilnej fotografii bierze udział sztuczna inteligencja.
Niezależnie od rzeczywistości, to Polacy skupiają się na uwiecznianiu fauny i flory (ponad połowa) oraz ludzi w grupach, lub dzieci (mniej niż połowa). Natomiast blisko połowa respondentów (48%) lubi sobie zrobić selfie nawet kilka razy w tygodniu (36%). Dodatkowo należy wspomnieć o tym, iż większość z nas (57% z czego większość stanowią młodzi ludzie) to zadeklarowani zwolennicy zdjęć wykonanych smartfonem w pozycji pionowej. Najprawdopodobniej wynika to z tego, że ponad połowa Polaków szuka głównie inspiracji w mediach społecznościowych, gdzie promowany jest taki format zdjęcia.
Źródło: OPPO / Grafika otwierająca: Pexels @RF._.studio