Rok temu na Ziemię sprowadzono próbki asteroidy. Są pierwsze wyniki ich analiz

Maksym SłomskiSkomentuj
Rok temu na Ziemię sprowadzono próbki asteroidy. Są pierwsze wyniki ich analiz
W 2019 roku Japońska Agencja Eksploracji Kosmicznej (JAXA) z pomocą sondy Hayabusa 2 zdołała pobrać próbki z asteroidy Ryugu, okrążającej Słońce w odległości 1,19 jednostki astronomicznej. Wówczas pojazd umieścił próbki w zamkniętych szczelnie pojemnikach i rozpoczął swoją podróż powrotną w stronę Ziemi. W grudniu 2020 roku, gdy osiągnął swój cel, zrzucił do ziemskiej atmosfery kapsuły z próbkami, które zostały odzyskane w Australii. Od tego czasu naukowcy nieustannie prowadzili nad próbkami swoje badania, a teraz w końcu poznaliśmy ich pierwsze wyniki.

Ciemna asteroida w ciemnym kosmosie

W sumie w ostatnim czasie opublikowano dwie prace naukowe poświęcone skałom pochodzącym z Ryugu. Obydwie wskazują na to, że Ryugu jest asteroidą ciemną i porowatą, zawierającą jedne z najstarszych materiałów w Układzie Słonecznym, jakie wpadły w ręce badaczy.

Autorzy pierwszej z prac zauważają, że Ryugu, będąca asteroidą typu spektralnego C, posiada albedo (stosunek ilości promieniowania odbitego do padającego) wynoszące 0,02. Dla porównania, albedo większości planetoid typu C mieści się w zakresie od 0,03 do 0,09, a albedo świeżego asfaltu 0,04. Wartość 0,02 oznacza, że asteroida odbija tylko 2 procent całego promieniowania słonecznego, które w nie trafia.

W tym samym artykule stwierdzono, że Ryugu cechuje się porowatością na poziomie 46 procent. Oznacza to, że jest ona bardziej porowata niż jakikolwiek chondryty węgliste (typ meteorytu), które naukowcy dotychczas mieli okazję badać.

ryugu-probki

Próbki z asteroidy Ryugu sprowadzone na Ziemię przez sondę Hayabusa 2. | Źródło: Yada et. al, Nat. Astron., 2021

Obiekt pamiętający początki Układu Słonecznego

Druga praca poświęcona próbkom z Ryugu skupiła się na składzie sprowadzonych próbek. Jak się okazuje, próbki te były bardzo ciemne, prawdopodobnie zdominowane przez krzemiany warstwowe. Wykryto w nich też inne minerały, w tym węglany, żelazo i związki lotne.

Autorzy obydwu prac zgadzają się, że zarówno pod względem porowatości, jak i składu Ryugu zdaje się najbardziej odpowiadać meteorytom sklasyfikowanym jako chondryty C1. Zatem, mowa o asteroidzie zawierającej związki węgla, podobnej do meteorytu Ivuna. Chondryty C1 posiadają skład podobny do składu fotosfery Słońca, co sugeruje, że są najbardziej pierwotnymi ze wszystkich znanych kosmicznych skał.

Dalsze analizy skał pochodzących z asteroidy Ryugu z pewnością pozwolą naukowcom poszerzyć ich wiedzę nie tylko o niej samej, ale także o Układzie Słonecznym i procesie jego powstawania. Dlatego też w najbliższej przyszłości badacze nie zamierzają spoczywać na laurach i będą kontynuować swoje wysiłki.

Warto przypomnieć, że w tej chwili i NASA jest w trakcie sprowadzania własnych próbek z asteroidy na Ziemię, W październiku 2020 roku jej sonda OSIRIS-REx pobrała skały z planetoidy Bennu. Skały te są w tej chwili transportowane w stronę naszej planety, a ich podróż ma zakończyć się pod koniec 2023 roku.

Źródło: ScienceAlert, fot. tyt. JAXA

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.