Sonda JUICE wykonała historyczny manewr. Uchwycono go na zdjęciu z polskim akcentem

Anna BorzęckaSkomentuj
Sonda JUICE wykonała historyczny manewr. Uchwycono go na zdjęciu z polskim akcentem

14 kwietnia minionego roku ESA wystrzeliła w kosmos sondę JUICE (ang. Jupiter Icy Moon Explorer), która ma za zadanie zbadać aż trzy księżyce Jowisza: Ganimedesa, Kallisto i Europę. Zanim jednak JUICE dotrze do tych księżyców, musi wykonać szereg asyst grawitacyjnych wokół Ziemi, Księżyca i Wenus. Tak się składa, że właśnie wykonała jeden z najważniejszych spośród tych manewrów, co ESA uwieczniła na zdjęciu. Co najlepsze, to zdjęcie prezentuje polski wkład w misję sondy.

Przełomowy manewr sondy JUICE

19 sierpnia sonda JUICE wykonała pierwszą w historii asystę grawitacyjną z użyciem zarówno Ziemi, jak i Księżyca. Dzięki temu stała się pierwszą europejską sondą, w przypadku której wykorzystano manewr podwójnej asysty grawitacyjnej. W ramach tego manewru JUICE najpierw zbliżyła się do Księżyca (o godzinie 23:15 czasu polskiego 19 sierpnia), a nieco ponad 24 godziny później (o godzinie 23:56 czasu polskiego 20 sierpnia) do Ziemi.

Podczas manewru asysty grawitacyjnej, lecąc 6840 kilometrów nad Azją Południowo-Wschodnią i Oceanem Spokojnym, sonda JUICE wykonała szereg zdjęć z użyciem swoich kamer i zebrała naukowe dane z użyciem ośmiu spośród jej 10 instrumentów. Przelot obok Księżyca skierował sondę na trajektorię w stronę Wenus, z pomocą której wykona kolejną asystę grawitacyjną. Przelot wokół Księżyca i Ziemi był ryzykowny i wymagał ultra precyzyjnej nawigacji w czasie rzeczywistym, ale pozwolił zaoszczędzić od 100 do nawet 150 kilogramów paliwa.

Zdjęcia, na których widać instrumenty stworzone przez Polaków

Oczywiście, ESA podzieliła się szeregiem zdjęć wykonanych przez sondę JUICE podczas przelotu w pobliżu Księżyca i Ziemi. Dwa z tych zdjęć mają szczególne znacznie dla polskich inżynierów, którzy odnotowali swój wkład w omawianą misję.

Zarówno na malowniczym tle Księżyca, jak i Ziemi można dostrzec jeden z instrumentów, które zostały wykonane w całości w Polsce. Ten instrument to tak zwana Sonda Langmuira, która służy do pomiaru parametrów plazmy. JUICE posiada w sumie cztery Sondy Langmuira, zainstalowane na wysuwanych wysięgnikach o długości trzech metrów, a wchodzą one w skład instrumentu RPWI (ang. Radio & Plasma Wave Investigation), który jest przeznaczony do scharakteryzowania emisji radiowych i środowiska plazmowego Jowisza i jego księżyców lodowych. Sondy Langmuira sondy JUICE zostały skonstruowane przez naukowców z CBK PAN i inżynierów z firmy Astronika.

Jak wspomniałam, kolejny manewr asysty grawitacyjnej JUICE wykona z użyciem Wenus. Ma się on odbyć w sierpniu 2025 roku. Z kolei we wrześniu 2026 roku i styczniu 2029 roku nastąpią kolejne asysty z wykorzystaniem Ziemi. Do układu Jowisza sonda ma dotrzeć dopiero w 2034 roku.

Obserwatorzy podróży sondy JUICE oczekują, że również kolejnego przelotu JUICE wykona podobne ujęcia z polskim instrumentem, tym razem z Wenus w tle. No cóż, dobrze mieć przypomnienie o tym, że Polacy dołożyli do tej misji swoją cegiełkę.

Źródło: mat. prasowe, ESA

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.