Cóż, Jowisz słynie nie tylko za sprawą swoich rozmiarów, ale również zjawisk pogodowych, które można obserwować w jego atmosferze. Ta zdobiona jest całymi pasami różnokolorowych chmur, wśród których szaleją tak gigantyczne burze jak Wielka Czerwona Plama. Poza tym, w niej także występują zorze polarne, jak na Ziemi, choć niewidoczne dla ludzkiego oka, gdyż świecą głównie w ultrafiolecie.
Zjawiska krótkie, ale spektakularne
Astronomowie od dawna podejrzewali, że tak zwane „duszki” i „elfy”, znane oficjalnie jako przejściowe wydarzenia świetlne (ang. transient luminous events, TLEs) mogą pojawiać się wysoko w atmosferze Jowisza. Niemniej, do tej pory nie było bezpośrednich dowodów, które pozwoliłyby to potwierdzić.
Na Ziemi „duszki” występują bardzo rzadko. Są to silne i bardzo krótkie wyładowania elektryczne, do których dochodzi około od 50 do 90 kilometrów nad powierzchnią. Jak wyglądają? Najprościej mówiąc, niczym meduzy nie z tego świata. Charakteryzują się centralną plamą światła, o średnicy od 24 do 48 kilometrów, od której odchodzą świetlne wąsy. „Elfy” z kolei wyglądają niczym płaskie dyski światła, które mogą posiadać niewiarygodne 320 kilometrów średnicy.
„Duszki” i „elfy” na Jowiszu
Nowa analiza danych zebranych przez sondę Juno pokazała, że „duszki” i „elfy” rzeczywiście mogą pojawiać się też w atmosferze Jowisza. Konkretnie mowa o danych zebranych przez spektrograf ultrafioletowy (UVS) Juno, który został zaprojektowany w celu scharakteryzowania wspomnianych potężnych zórz polarnych gazowego giganta.
Przeglądając dane z UVS, międzynarodowy zespół badaczy dostrzegł 11 niezwykle krótkich, ale intensywnych błysków światła ultrafioletowego nad regionem, w którym często występują burze z piorunami. Fakt, że błyski wystąpiły jakieś 300 kilometrów nad chmurami, wśród których pojawiają się pioruny, wyklucza możliwość, że błyski były rezultatem niezwykle silnych piorunów. Zatem, naukowcy doszli do wniosku, że te błyski były zamiast tego omawianymi „duszkami” i „elfami”.
Południowy biegun Jowisza i potencjalne przejściowe zjawiska świetlne widoczne na obrazie ilustrującym dane zebrane przez sondę Juno. | Źródło: NASA/JPL-Caltech/SwRI
Dotychczas przejściowe zjawiska świetlne nie zostały wykryte nigdzie indziej niż na Ziemi. Ich występowanie na Jowiszu wskazuje na to, że mogą one pojawiać się też w atmosferach innych planet. Kto wie, może kiedyś uda nam się je dostrzec.
Źródło: NASA, fot. tyt. NASA