Pierwszy taki satelita
Imaging X-ray Polarimetry Explorer to satelita doprawdy wyjątkowy. Jest on bowiem pierwszym satelitą zdolnym do pomiaru polaryzacji promieni rentgenowskich pochodzących z kosmicznych źródeł takich jak czarne dziury czy gwiazdy neutronowe.
W sumie IXPE został wyposażony w aż trzy teleskopy, zaprojektowane przez włoskich badaczy z Istituto Nazionale di Astrofisica (INAF) oraz Istituto Nazionale di Fisica Nucleare (INFN). Te będą śledzić i mierzyć nie tylko polaryzację światła, ale też jego kierunek czy energię. Polaryzacja jest szczególnie istotna, ponieważ skrywa wskazówki na temat środowiska, z którego światło pochodzi.
NASA ma nadzieję, że dzięki swojemu nowemu satelicie będzie w stanie dowiedzieć się czegoś nowego chociażby na temat Mgławicy Kraba – pozostałości po supernowej, wewnątrz której znajduje się gwiazda neutronowa. Cóż, w przestrzeni kosmicznej nie brakuje kandydatów na cele teleskopów IXPE.
Pomyślny start
Jak można się domyślić, SpaceX wyniosło satelitę Imaging X-ray Polarimetry Explorer w przestrzeń kosmiczną z pomocą rakiety Falcon 9, która już wcześniej była w użytku. Jej pierwszy stopień, który oddzielił się od niej jeszcze przed opuszczeniem atmosfery, a z czasem wylądował na oceanicznej barce Just Read the Instructions. Drugi stopień, który dostarczył satelitę w przestrzeń kosmiczną, oddzielił się od IXPE już rzecz jasna na orbicie, w 33 minucie lotu.
Około 1 minutę po oddzieleniu się od drugiego stopnia rakiety Falcon 9 satelita IXPE rozłożył swoje panele słoneczne. Już 40 minut po starcie kontrolerzy misji uzyskali z kolei pierwsze telemetryczne dane maszyny.
Imaging X-ray Polarimetry Explorer rozpocznie prowadzenie swoich operacji na początku przyszłego roku – w styczniu. Ciekawe, jakie odkrycia zostaną dzięki niemu dokonane.
Źródło: NASA, fot. tyt. NASA/Joel Kowsky