Potocznie i w astrologii Księżyc w pełni będący w perygeum swojej orbity nazywa się Superksiężycem. Tak się składa, że Superksiężyc już wkrótce będzie można dostrzec nad Polską, w trakcie tak zwanej Pełni Koźlego Księżyca. Kiedy ta nastąpi?
Lipcowy Superksiężyc
Najbliższa pełnia Księżyca, czyli Pełnia Koźlego Księżyca będzie miała miejsce w nocy z 13 na 14 lipca. Będzie można podziwiać ją przez całą noc – od godziny 21:43 13 lipca, do godziny 21:43 dnia następnego, czyli od wschodu do zachodu Księżyca na polskim niebie.
W nocy z 13 na 14 lipca Księżyc znajdzie się zaledwie 363 666 kilometrów od Ziemi. Ta wartość jest aż o 20 tysięcy kilometrów mniejsza niż średni dystans dzielący Ziemię od naszego naturalnego satelity. W związku z tym w trakcie Pełni Koźlego Księżyca będziemy mogli podziwiać na niebie wspomniany Superksiężyc – księżyc nieco większy, ale nawet o 30 procent jaśniejszy niż podczas zwykłej pełni.
Cóż, Superksiężyc to zjawisko, które po prostu trzeba zobaczyć. Jasne, w dostrzeżeniu go mogą przeszkodzić warunki pogodowe, ale póki co wygląda na to, że w nocy z 13 na 14 lipca niebo nad Polską nie będzie całkowicie i nieustannie zachmurzone. Oby dopisało nam w tej kwestii szczęście i chmury były tej nocy raczej rzadkością.
Lipcowa Pełnia Koźlego Księżyca to oczywiście doskonała okazja dla miłośników fotografii, a w szczególności miłośników fotografii astronomicznej, by uchwycić niecodzienną pełnię na zdjęciu. Superksieżyc będzie prezentował się szczególnie spektakularnie w towarzystwie innych obiektów, takich jak budynki czy drzewa.
Pełnia Koźlego Księżyca – tajemnica nazwy
Pewnie zastanawiasz się, dlaczego najbliższą pełnię określa się jako Pełnia Koźlego Księżyca. Właściwie, każda pełnia Księżyca przeróżne nazwy własne. Nazwy te nie są nowe i nie zostały nadane przez naukowców. Mają one wiele tysięcy lat, a nadali je przedstawiciele wielu starożytnych kultur, na podstawie zachowania się roślin, zwierząt lub pogody w danym miesiącu roku.
Lipcowa pełnia nosi nazwę Pełni Koźlego Księżyca, ponieważ kozły, czyli samce sarny, co roku zrzucają poroże, które zaczyna im odrastać właśnie w lipcu. Tę samą pełnię nazywa się też Burzową Pełnią w związku z licznymi letnimi burzami lub Sienną Pełnią w związku z lipcowymi zbiorami. Z kolei pełnię czerwcową nazywa się Pełnią Truskawkowego Księżyca ze względu na czerwcowe zbiory truskawek, a pełnię kwietniową Pełnią Różowego Księżyca ze względu na wcześnie zakwitające, różowe dzikie kwiaty.
Źródło: oprac. własne, fot. tyt. Unsplash/Ganapathy Kumar