Urazy kręgosłupa to jedne z najpoważniejszych obrażeń narządu ruchu. Ich wystąpienie może spowodować nie tylko poważne dolegliwości bólowe, ale również trwałe objawy neurologiczne, ograniczenie sprawności i, w przypadku przerwania ciągłości rdzenia, paraliż, czyli dożywotnie kalectwo. Naukowcy ciągle szukają rozwiązania, które pozwoliłoby na przywrócenie funkcji kończyn sparaliżowanych po tak groźnym urazie.
Teraz nad takim rozwiązaniem pracuje także Intel, który wraz z Uniwersytetem Browna i ze wsparciem finansowym amerykańskiej agencji DARPA (ang. Defense Advanced Research Projects Agency) realizuje projekt zakładający wykorzystanie sztucznej inteligencji do odwrócenia paraliżu u osób, które doznały poważnych uszkodzeń rdzenia kręgowego.
W ramach dwóch lat pracy badacze spróbują opracować „inteligentny bajpas”, który łączyłby obydwie strony przerwanego rdzenia kręgowego. Celem jest to, aby sieć neuronowa Intela nauczyła się, jak przekazywać sygnały poprzez bajpas z jednej strony na drugą, przywracając funkcję kończyn oraz pęcherza. Warto w tym miejscu wspomnieć, że problemy z kontrolą pęcherza są jednymi z najbardziej doskwierających zmartwień osób sparaliżowanych.
Początkowo bajpas ma wykorzystywać zewnętrzny system komputerowy do interpretacji sygnałów przekazywanych przez rdzeń kręgowy. Badacze pragną jednak, aby z czasem urządzenie było w stanie działać samodzielnie.
Nie ma gwarancji, że projekt zakończy się sukcesem, ale nawet jeśli bajpas nie będzie spełniał swoich zdań, być może prace nad nim spowodują poszerzenie wiedzy o rdzeniach kręgowych i utorują drogę do obmyślania kolejnych technologii, które umożliwią leczenie omawianych uszkodzeń. Wskazuje na to profesor David Borton z Uniwersytetu Browna.
Źródło: Intel