Sztuczna inteligencja wynalazła lek. Zostanie przetestowany na ludziach

Tomasz BielskiSkomentuj
Sztuczna inteligencja wynalazła lek. Zostanie przetestowany na ludziach
{reklama-artykul}
Lek zaprojektowany w pełni przez algorytmy sztucznej inteligencji zostanie dopuszczony do testów na ludziach. Opracowana formuła ma przyczynić się do zmniejszenia zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Za badania oraz stworzenie projektu odpowiada biotechnologiczna firma Exscientia z siedzibą w angielskim Oxfordzie. Algorytmy napisane przez naukowców miały skrócić czas na wynalezienie leku z około czterech i pół roku do zaledwie 12 miesięcy. Wszystko to przy wykorzystaniu narzędzi analizujących szereg informacji oraz wykorzystujących uczenie maszynowe w praktyce.

Lek znany jako DSP-1181 został opracowany przy wykorzystaniu algorytmów analizujących składniki chemiczne oraz porównujących je z czynnikami genetycznymi pacjentów. W rozmowie z serwisem BBC, Andrew Hopkins, dyrektor generalny firmy Exscientia powiedział, iż badanie tego typu jest przełomowe i może stanowić kamień milowy w kontekście rozwoju leków na wiele różnych przypadłości. Znalezienie odpowiednich cząsteczek oraz łączenie ich ze sobą przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji ma pomóc dostosowywać parametry w znacznie szybszy sposób niż w przypadku metod konwencjonalnych.

sztucznainteligencjaleki2

To nie pierwszy raz, kiedy AI jest wykorzystywane w medycynie. Nad algorytmami mającymi pomóc pacjentom na całym świecie pracuje między innymi Google. Opracowane przez amerykańską firmę rozwiązania pozwalają na szybsze i dokładniejsze wykrycie chorób – w niektórych przypadkach sztuczna inteligencja radzi sobie znacznie lepiej od lekarzy z wieloletnim doświadczeniem.

Niestety, jak zawsze w przypadku tego typu rewolucji trzeba będzie znaleźć odpowiedź na kluczowe pytania. Jak będą czuli się ludzie wiedząc, że przyjmują lek opracowany przez maszynę? Czym tego typu leki będą różniły się od ich standardowych odpowiedników? I ostatnie, najważniejsze: kto finalnie ustali oficjalne zasady stosowania sztucznej inteligencji w badaniach nad nowymi lekami?

Można spodziewać się, iż odpowiedzi na te wszystkie wątpliwości pojawią się na przestrzeni następnych miesięcy oraz lat. Naukowcy stoją bowiem przed ogromną szansą, która może pomóc nam wszystkim. Niezależnie od stanu zdrowia i zaawansowania dolegliwości.

Źródło: Vox

Udostępnij

Tomasz BielskiTomek związany jest z serwisem instalki.pl od ponad dekady. Zajmuje się redagowaniem treści, okazjonalną publicystyką oraz dba o aktualizacje w dziale download.