Być może nie jest to oczywiste, ale ludzie już od najmłodszych lat w podstawowy sposób rozumieją niektóre prawa fizyki. Niemowlęta, na przykład, mają pewne oczekiwania względem tego, jak dane obiekty powinny się zachowywać, gdy wchodzą w interakcje ze sobą. Gdy te oczekiwania nie zostają spełnione, to jest gdy przedmioty zachowają się niespodziewanie, dzieci reagują zaskoczeniem. Naukowcy z MIT właśnie opracowali sztuczną inteligencję, która także wykazuje intuicyjne zrozumienie dla wybranych praw fizyki.
ADEPT, bo tak brzmi nazwa sztucznej inteligencji, potrafi popatrzeć na dany obiekt zarejestrowany na wideo, przewidzieć, jak ten obiekt powinien się zachować w oparciu o to, co wie o prawach fizyki, a następnie zareagować zaskoczeniem, jeśli obiekt niespodziewanie zniknie, czy się przeteleportuje. Jak twierdzą badacze, nie dość że ten model pozwoli innym naukowcom tworzyć bardziej zaawansowane sztuczne inteligencje w przyszłości, to być może pozwoli on im lepiej pojąć to, w jaki sposób niemowlęta postrzegają otoczenie.
„Zanim dziecko osiągnie trzy miesiące, ma już pewne pojęcie o tym, iż obiekty tak po prostu nie znikają i nagle się nie pojawiają oraz że nie mogą przenikać przez siebie czy się teleportować.”, powiedział Kevin A. Smith, jeden z badaczy stojących za stworzeniem modelu ADEPT. „Chcieliśmy uchwycić i sformalizować tę wiedzę, by wbudować niemowlęce postrzeganie w systemy sztucznej inteligencji.”
ADEPT działa na podstawie dwóch modułów. Pierwszy bada obiekt, określając jego kształt, pozycję oraz prędkość. Należy przy tym zaznaczyć, iż nie robi on tego w sposób zbyt szczegółowy. Nie analizuje on absolutnie każdego aspektu danego obiektu, a zamiast tego w przybliżeniu przygląda się jego geometrii. Jak twierdzą twórcy sztucznej inteligencji, dzięki temu system potrafi przewidzieć zachowanie wielu obiektów, a nie tylko tych, do rozumienia których został wytrenowany. Poza tym, sprawia to, iż system przypomina niemowlęta. Gdy małe dzieci myślą, jak coś może się przemieścić, nie dbają one zbyt mocno o szczegółowe fizyczne właściwości tego czegoś.
Drugi moduł sztucznej inteligencji to system fizyki. Dzieli on pewne cechy z systemami fizyki wykorzystywanymi w grach komputerowych. Wykorzystuje on dane zebrane przez pierwszy moduł i w oparciu o prawa fizyki symuluje, jak dany obiekt powinien się zachować. Po przewidzeniu kilku rezultatów system porównuje je z kolejnymi klatkami filmu. Gdy zauważy on rozbieżności między tym co mogłoby się wydarzyć, a co faktycznie się wydarzyło, wyśle sygnał. Im silniejszy sygnał, tym bardziej zaskoczyło go to, co właśnie miało miejsce. Co ciekawe, ADEPT reagował na poszczególne filmy takim samym poziomem zaskoczenia co ludzie, którym pokazano te same filmy.
W przyszłości uczeni z MIT zamierzają jeszcze dokładniej przyjrzeć się temu, jak małe dzieci postrzegają świat, wprowadzając w swoim modelu odpowiednie ulepszenia. Nie możemy doczekać się rezultatów tych działań.
Źródło: MIT