Tak wyglądają próbki pobrane bezpośrednio z asteroidy Ryugu

Tomasz BielskiSkomentuj
Tak wyglądają próbki pobrane bezpośrednio z asteroidy Ryugu
Krótko po tym, jak sonda Hayabusa2 bezpiecznie zrzuciła pojemnik z próbkami na Ziemię, naukowcy pokazali kilka z nich w postaci zdjęć. Na fotografiach można było zobaczyć szare kawałki asteroidy o wielkości kilku milimetrów. Naukowcy z JAXA postanowili kontynuować swoje prace i otworzyli kolejną z komór, tym samym zyskując dostęp do dużo większego materiału.

Zawartość komory C z kapsuły sondy Hayabusa2 również została pokazana na zdjęciach.

Oto próbki pobrane bezpośrednio z Rygu

Naukowcy otworzyli kapsułę i jej komory A, B oraz C. W komorze A znaleziono opisywane wyżej mniejsze próbki, komora B nie była przeznaczona do kolekcjonowania żadnych materiałów, ale to właśnie komora C może zawierać w sobie najwięcej tajemnic. Próbki pobrane z asteroidy Ryugu znajdujące się w komorze C zostały pobrane podczas drugiego przyziemienia sondy – to odbyło się w lipcu 2019 roku.

Naukowcy mają nadzieję, że to właśnie próbki z komory C pozwolą odpowiedzieć na więcej pytań związanych z formowaniem się Układu Słonecznego – jeszcze wtedy, kiedy nie zostały one wystawione na działanie środowiska kosmicznego.



Każda z próbek, która znalazła się w komorze C posiada wielkość około jednego centymetra. Co ciekawe, JAXA wśród pobranego materiału znalazła próbkę, której pochodzenia nie da się wyjaśnić – naukowcy nie wiedzą jeszcze, skąd dokładnie się ona wzięła, jednak niemalże na pewno nie pochodzi z asteroidy Ryugu. Niestety potrwa jeszcze trochę zanim będziemy w stanie dokładnie stwierdzić przydatność pobranych próbek oraz poznamy dokładną analizę samego materiału.

Japońska Agencja Kosmiczna na ten moment wstrzymuje się od podania większej ilości szczegółów. W tym przypadku będziemy musieli być po prostu cierpliwi.

Pozostaje trzymać kciuki za to, aby odpowiedzi uzyskane dzięki próbkom były warte oczekiwania.

Źródło: JAXA / fot. USGS – Unsplash

Udostępnij

Tomasz BielskiTomek związany jest z serwisem instalki.pl od ponad dekady. Zajmuje się redagowaniem treści, okazjonalną publicystyką oraz dba o aktualizacje w dziale download.