W ciągu trzech dekad przydatność Hubble’a oraz zebrane za jego pomocą informacje i fotografie pozwoliły naukowcom odpowiedzieć na wiele pytań oraz rozjaśniły wątpliwości związane z formowaniem się kosmosu. Mimo początkowych problemów z lustrem oraz nieostrym obrazem, inżynierom udało się uporać z usterką, która mogła zaważyć na ogólnym działaniu Teleskopu Hubble’a. Dziś Tomas Zurbuchen z NASA twierdzi, iż Hubble i jego spektakularne obrazy pobudzają wyobraźnię od kilkunastu lat i będą to robić jeszcze przez co najmniej kilkadziesiąt kolejnych.
Prezentem od Hubble’a na 30 urodziny ma być fotografia gigantycznej, czerwonej mgławicy znanej jako NGC 2020 znajdującej się w Wielkim Obłoku Magellana. Jej część, NGC 2014 widoczna na zdjęciu posiada obok siebie gwiazdy, które są od 10 do nawet 20 razy większe od Słońca. Całość znajduje się 163 tysiące lat świetlnych od Ziemi. Uchwycone przez Teleskop galaktyki nazywane są przez naukowców jako „Cosmic Reef” – przypominają one bowiem na pierwszy rzut oka bogactwo podwodnego świata.
Następca Teleskopu Hubble’a, Teleskop Jamesa Webba ma oficjalnie wystartować w przestrzeń kosmiczną już w 2021 roku. Mimo tego, NASA oraz ESA nie planują rezygnować z działań wykonywanych przez Hubble’a. Teleskop znajdujący się w kosmosie od 30 lat będzie działał jeszcze co najmniej do 2029 roku.
Źródło: NASA / zdjęcie otwierające: NASA JPL