Teleskop Hubble’a wykonał kolejne zapierające dech w piersiach zdjęcie

Maksym SłomskiSkomentuj
Teleskop Hubble’a wykonał kolejne zapierające dech w piersiach zdjęcie
{reklama-artykul}Choć mogłoby się wydawać, że poniższy obraz to zdjęcie przedstawiające najzwyczajniejsze w świecie fajerwerki, w rzeczywistości mamy do czynienia czymś znacznie mniej przyziemnym – najnowszą niesamowitą fotografią wykonaną przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a. Dzięki niej możemy przyjrzeć się odległej gromadzie gwiazd o nazwie NGC 1805. Gromada ta jest jednym z miejsc, w którym gwiazdy orbitują niezwykle blisko siebie, przypominając rój pszczół.

Gęsty pakunek gwiazd

Jak naukowcy z ESA i NASA wyjaśniają na stronie Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, gwiazdy w gromadach gwiazd znajdują się znacznie bliżej siebie, niż moglibyśmy sobie wyobrażać – 100 do 1000 razy bliżej niż Słońce i gwiazda mu najbliższa, czyli Proxima Centauri. To niesamowite.

Zapewne zastawiacie się już, jak wiele planet może wokół tych wszystkich gwiazd w NGC 1805 krążyć i jak te planety wyglądają. Istnieje jednak mała szansa na to, że wokół nich krążą jakiekolwiek planety. Jak twierdzą naukowcy, gwiazdy te są zbyt blisko siebie, by w ich otoczeniu mogły powstać układy planetarne.

A gdzie gromada NGC 1805 się znajduje? Jest ona położona w obrębie Wielkiego Obłoku Magellana, czyli największej galaktyki satelitarnej zlokalizowanej w pobliżu Drogi Mlecznej. Gromadę można wypatrzyć z półkuli południowej, obserwując gwiazdozbiór Złotej Ryby. Istotny jest fakt, że odkryto ją już w 1826 roku.

ngc-1805

Gromada gwiazd NGC 1805. Najnowsze zdjęcie wykonana przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a. | Źródło: ESA/Hubble & NASA, J. Kalirai

Obiekty niewidoczne z Ziemi

Co ciekawe, gdyby nie Kosmiczny Teleskop Hubble’a, wielu z gwiazd zarejestrowanych na zdjęciu nie bylibyśmy w stanie ujrzeć. Gwiazdy o zabarwieniu niebieskim to bowiem gwiazdy wykryte w zakresie światła ultrafioletowego, gorętsze niż gwiazdy czerwone i pomarańczowe, emitujące więcej światła podczerwonego. Światło ultrafioletowe jest w dużej mierze pochłaniane przez ziemską atmosferę, a więc naziemne teleskopy by gwiazdy emitujące je po prostu przeoczyły.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, który znajduje się, cóż, w kosmosie, omija problem atmosfery naszej planety, dzięki czemu był w stanie dostrzec gwiazdy emitujące i światło ultrafioletowe, i podczerwone, uzyskując pełny obraz NGC 1805.

Co ciekawe, zdaje się, że naukowcy z NASA i ESA w swojej informacji prasowej błędnie sklasyfikowali NGC 1805. Poinformowali oni bowiem, że gromada ta jest gromadą kulistą, przy czym w rzeczywistości jest typową gromadą otwartą, choć stosunkowo zwartą. To dlatego, że NGC 1805 zawiera około dziesięć tysięcy gwiazd powstałych od 25 do 40 milionów lat temu, podczas gdy gromady kuliste zawierają setki, tysiące, a nawet miliony gwiazd powstałych miliardy lat temu. Błąd ten wytknął profesor Courtney Seligman z Long Beach City College.

Źródło: Hubble Space Telescope, fot. tyt. NASA

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.