Egzoplaneta podobna do Ziemi
Planeta, której istnienie Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba potwierdził to LHS 475 b. Znajduje się ona 41 lat świetlnych stąd, w gwiazdozbiorze Oktanta. Co ciekawe jej średnica stanowi 99% średnicy Ziemi, a więc pod względem rozmiarów jest do naszej planety bardzo podobna. Poza tym, LHS 475 b także jest planetą skalistą.
LHS 475 b okrąża swoją gwiazdę w ciągu zaledwie dwóch dni, co oznacza, że znajduje się bliżej niej niż jakakolwiek planeta w Układzie Słonecznym Słońca. Niemniej, jej gwiazda jest czerwonym karłem – znacznie mniejszym i chłodniejszym niż Słońce, które jest tak zwanym żółtym karłem.
Od planety-kandydatki do potwierdzonego odkrycia
Jako pierwszy LHS 475 b wykrył kosmiczny teleskop TESS (ang. Transiting Exoplanet Survey Satellite). Niemniej, dopiero instrument Near-Infrared Spectrograph (NIRSpec) Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba pozwolił potwierdzić, że planeta faktycznie istnieje. JWST w celu potwierdzenia odkrycia postanowił wykorzystać zespół naukowców, którym kierowali Kevin Stevenson i Jacob Lustig-Yaeger z Laboratorium Fizyki Stosowanej Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba zaobserwował LHS 475 b z łatwością i bez żadnych problemów – podczas dwóch tranzytów planety na tle jej gwiazdy. Zatem, naukowcy nie mają żadnej wątpliwości co do istnienia LHS 475 b.
A whole new world!
41 light-years away is the small, rocky planet LHS 475 b. At 99% of Earth’s diameter, it’s almost exactly the same size as our home world. This marks the first time researchers have used Webb to confirm an exoplanet. https://t.co/hX8UGXplq2 #AAS241 pic.twitter.com/SDhuZRfcko
— NASA Webb Telescope (@NASAWebb) January 11, 2023
„Te pierwsze wyniki obserwacji skalistej planety wielkości Ziemi otwierają drzwi do wielu przyszłych możliwości badania atmosfer planet skalistych z pomocą JWST.”, powiedział Mark Clampin, dyrektor Działu Astrofizyki w Kwaterze Głównej NASA w Waszyngtonie. „Webb zbliża nas coraz mocniej i mocniej do nowego poziomu wiedzy na temat światów podobnych do Ziemi, zlokalizowanych poza Układem Słonecznym, a przecież jego misja dopiero się zaczyna.”
Obiekt wymagający dalszych badań
Niestety, na razie nie wiadomo, czy LHS 475 b posiada atmosferę. Niemniej, naukowcy są przekonani, że jeśli ją posiada, to nie jest to gęsta atmosfera zdominowana przez metan. To dobra wiadomość. Z drugiej strony, planeta jest o kilkaset stopni cieplejsza od Ziemi, a więc potencjalne wykrycie na niej chmur mogłoby oznaczać, że LHS 475 b przypomina raczej Wenus niż Ziemię.
W przyszłości naukowcy być może zdołają uzyskać z pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba jeszcze dokładniejsze widma LHS 475 b i dowiedzieć się, czy planeta posiada atmosferę. Poczekamy, zobaczymy.
Źródło: NASA, fot. tyt. NASA