Teleskop odkrył tysiące nieznanych dotąd kosmicznych źródeł fal radiowych

Maksym SłomskiSkomentuj
Teleskop odkrył tysiące nieznanych dotąd kosmicznych źródeł fal radiowych
Potężny radioteleskop wpatrujący się w galaktykę będącą satelitą Drogi Mlecznej zarejestrował tysiące nieznanych dotychczas źródeł radiowych. Źródła te to tysiące pobliskich gwiazd, supernowych i odległych galaktyk. Mogą dostarczyć one mnóstwo nowych informacji o funkcjonowaniu i ewolucji tych fascynujących obiektów.

Rezultat kosmicznego przeglądu

Odkrycia dokonano w ramach przeglądu Early Science Project (ESP) prowadzonego w ramach projektu Evolutionary Map of the Universe (EMU) z użyciem australijskiego radioteleskopu ASKAP (ang. Australian Square Kilometre Array Pathfinder). ASKAP to jeden z najczulszych działających radioteleskopów. Bada on Wszechświat w zakresie fal radiowych, by uzyskać więcej informacji o tym, jak ten na przestrzeni lat ewoluował.

askap

Anteny radioteleskopu ASKAP. | Źródło: Wikimedia Commons/CSIRO [CC BY 3.0]

„Ostry i czuły obraz ujawnia tysiące źródeł radiowych, których nigdy wcześniej nie widzieliśmy.”, wyjaśniła astronom Clara Pennock z Keele University w Wielkiej Brytanii. „Większość z nich to w rzeczywistości galaktyki położne miliony, a nawet miliardy lat świetlnych za Wielkim Obłokiem Magellana. Zazwyczaj widzimy je z powodu supermasywnych czarnych dziur w ich centrach, które można wykryć w zakresach wszystkich długości fal, zwłaszcza radiowych. Teraz zaczynamy odnajdować jednak wiele galaktyk, w których gwiazdy powstają w zawrotnym tempie. Połączenie tych danych z wcześniejszymi obserwacjami z teleskopów rentgenowskich, optycznych i podczerwonych pozwoli nam zbadać te galaktyki z niezwykłą dokładnością.”

Satelita Drogi Mlecznej

Wielki Obłok Magellana to spiralna galaktyka karłowata krążąca wokół Drogi Mlecznej w odległości około 160 lat świetlnych. Z czasem, bo za około 2,4 miliarda lat, ta zostanie w całości wchłonięta przez Drogę Mleczną. Póki co jest ona jednak obiektem, który pozwala astronomom poszerzać ich wiedzę na temat budowy galaktyk i cyklu życia gwiazd.

Astronomowie skierowali anteny teleskopu ASKAP w stronę Wielkiego Obłoku Magellana, aby uzyskać obserwacje nie tylko całej struktury galaktyki, ale także poszczególnych obiektów w jej obrębie – gwiazd, supernowych i gwiezdnych żłobków takich jak Mgławica Tarantula. Jest to najbardziej aktywny gwiazdotwórczo obszar w Lokalnej Grupie Galaktyk.

50 tysięcy nowych źródeł radiowych

Z pomocą teleskopu badacze dostrzegli w sąsiedniej galaktyce zarówno gwiazdy młode, jak i martwe – pozostałości po wybuchach supernowych, które przyjęły formę mgławic planetarnych. Dostrzeżono też fale radiowe pochodzące z odległych galaktyk zlokalizowanych za Wielkim Obłokiem Magellana. Pozyskane w ten sposób dane mogą zostać wykorzystane do przeprowadzenia pomiarów tego, jak ich fale radiowe obracają się, podróżując przez ośrodek międzygalaktyczny, a także określenia ich struktury.

W sumie, obserwując Wielki Obłok Magellana z użyciem radioteleskopu ASKAP, odkryto ponad 50 tysięcy nowych źródeł fal radiowych. W przyszłości astronomowie zamierzają przeprowadzić dogłębne analizy na temat przynajmniej części z nich.

„Cieszę się, że tak wczesne obserwacje przeprowadzone w ramach EMU doprowadziły do tak ekscytujących rezultatów.”, stwierdził astronom Andrew Hopkins z Macquarie University w Australii. „Odkrycia dokonane w ramach tych wczesnych prac pokazują zdolność teleskopu ASKAP do dostarczania czułych obrazów szerokich obszarów nieba, oferując wgląd to, co może pokazać pełny przegląd EMU. Te badania były istotne, ponieważ pozwoliły nam zaprojektować główny przegląd, który spodziewamy się rozpocząć na początku 2022 roku.”

Źródło: Keele University, fot. tyt. Keele University

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.