Terroryści zniszczyli muzeum. VR przywróciło je do życia

Andrzej SitekSkomentuj
Terroryści zniszczyli muzeum. VR przywróciło je do życia
{reklama-artykul}
Niestety obiekt i wiele bezcennych zabytków zostało zniszczonych przez bojowników Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu w lutym 2015 r. Pod młoty i wiertarki trafiły unikalne rzeźby i pomniki, m.in. opiekuńcze bóstwo w postaci skrzydlatego byka Lamassu z IX w. p.n.e.

Oprócz asyryjskich skrzydlatych byków z Niniwy czy Kalchu, jednej ze stolic Asyrii na wschodnim brzegu Tygrysu, bojownicy zniszczyli też posągi z partyjskiego miasta Hatra sprzed 2 tysiącleci.

Mosul 02Foto: The Economist

Nawet jeśli budynek z cegły i zaprawy został rozbity, a artefakty pokruszone i wywiezione, muzeum i jego eksponaty będą żyć nadal, odtworzone w świecie VR.

Muzeum było miejscem, w którym znajdowały się jedne z najważniejszych obiektów dziedzictwa kulturowego Iraku. Pewną część już udało się odtworzyć dzięki współpracy pomiędzy Project Mosul i The Economist.

Projekt został zaprezentowany podczas Wearable Technology Show 2016 w Londynie, w dniach 14-16 marca 2016. RecoVR stanowi część sekcji VR i AR wystawy. Goście WTS mogli wybrać się na wirtualną wycieczkę po muzeum w Mosulu za pośrednictwem zestawu okularów Samsung Gear VR i Samsunga Galaxy S6.

Mosul 3Foto: The Economist

Bryłę budynku oraz wnętrza wraz z eksponatami odtworzono w oparciu o ofiarowane pomysłodawcom zdjęcia i materiały filmowe oraz bibliotekę mediów The Economicst.

Wystawa obejmuje grób Yahya Bin Al -Kassima, kamiennego Lwa z Mosulu i rzeźbę ze starożytnego miasta Hatra. Wraz z wirtualnym muzeum powstanie system umożliwiający zgłaszanie, przekazywanie zdjęć wnętrza muzeum twórcom projektu. Na podstawie materiałów, za pomocą technologii 3D, kolejne obiekty będą odtwarzane.

Tom Standage, zastępca redaktora The Economist, powiedział: „Cyfrowe muzeum w Mosulu jest przykładem na to, jak postęp technologiczny przywraca utracone artefakty z powrotem do życia. Mam nadzieję, że projekt pozwoli przyszłym pokoleniom poznać i docenić historię, która w przeciwnym razie byłaby utracona na zawsze” – stwierdził Standage.

Źródło: techradar

Udostępnij

Andrzej Sitek