Uzależnienie od smartfonów powoduje zmiany w mózgu – twierdzą badacze

Wojciech OnyśkówSkomentuj
Uzależnienie od smartfonów powoduje zmiany w mózgu – twierdzą badacze
Nie ulega wątpliwości, że smartfony są niezwykle przydatnymi gadżetami, które po prostu ułatwiają nam życie. Niekiedy jednak potrafią uzależniać, podobnie jak komputer czy telewizja.

Jak uzależnienie od smartfona wpływa na nasz mózg? Amerykańscy naukowcy postanowili to sprawdzić na wybranej grupie młodych ludzi.

Badanie zostało przeprowadzone przez Hyunga Suk Seo, profesora neuroradiologii z Koreańskiego Uniwersytetu w Seulu. Wraz ze swoimi kolegami wykorzystał on technikę spektroskopii rezonansu magnetycznego do określania składu biochemicznego mózgu badanych.

W teście udział wzięło 19 nastolatków uzależnionych od smartfona i internetu oraz drugie tyle młodych osób, które nie posiadają żadnych uzależnień. Następnie oceniono podatności ich mózgu na pewne choroby i zjawiska.

Jak się okazuje, uzależnione osoby były bardziej podatne na występowanie depresji, stanów lękowych, bezsenności i impulsywności.

Co więcej, w mózgach tych osób stwierdzono więcej kwasu gamma-aminomasłowego, który działa jako neuroprzekaźnik, zatrzymując lub spowalniając impulsy wysyłane przez mózg. Według innych badań to właśnie ta substancja może mieć wpływ na funkcjonowanie wzroku i kontrolowanie czynności motorycznych, jak również regulowanie takich stanów mózgu, jak właśnie niepokój i lęki.

Naukowcy wskazują, że potrzebne są dodatkowe badania, by jednoznacznie określić wpływ uzależnienia od smartfona na nasz mózg. Dobrą wiadomością jest jednak fakt, że po przeprowadzeniu odpowiedniej terapii poziom kwasu gamma-aminomasłowego powracał do normy.

Źródło: Radiological Society of North America

Udostępnij

Wojciech OnyśkówRedaktor w serwisie instalki.pl piszący o nowych technologiach i grach.