Jak uzależnienie od smartfona wpływa na nasz mózg? Amerykańscy naukowcy postanowili to sprawdzić na wybranej grupie młodych ludzi.
Badanie zostało przeprowadzone przez Hyunga Suk Seo, profesora neuroradiologii z Koreańskiego Uniwersytetu w Seulu. Wraz ze swoimi kolegami wykorzystał on technikę spektroskopii rezonansu magnetycznego do określania składu biochemicznego mózgu badanych.
W teście udział wzięło 19 nastolatków uzależnionych od smartfona i internetu oraz drugie tyle młodych osób, które nie posiadają żadnych uzależnień. Następnie oceniono podatności ich mózgu na pewne choroby i zjawiska.
Jak się okazuje, uzależnione osoby były bardziej podatne na występowanie depresji, stanów lękowych, bezsenności i impulsywności.
Co więcej, w mózgach tych osób stwierdzono więcej kwasu gamma-aminomasłowego, który działa jako neuroprzekaźnik, zatrzymując lub spowalniając impulsy wysyłane przez mózg. Według innych badań to właśnie ta substancja może mieć wpływ na funkcjonowanie wzroku i kontrolowanie czynności motorycznych, jak również regulowanie takich stanów mózgu, jak właśnie niepokój i lęki.
Naukowcy wskazują, że potrzebne są dodatkowe badania, by jednoznacznie określić wpływ uzależnienia od smartfona na nasz mózg. Dobrą wiadomością jest jednak fakt, że po przeprowadzeniu odpowiedniej terapii poziom kwasu gamma-aminomasłowego powracał do normy.
Źródło: Radiological Society of North America