Voyager 1 wysyłał na Ziemię dziwne dane. Wiemy dlaczego

Anna BorzęckaSkomentuj
Voyager 1 wysyłał na Ziemię dziwne dane. Wiemy dlaczego
Wcześniej w tym roku sonda kosmiczna Voyager 1, zlokalizowana ponad 22,5 miliarda kilometrów z dala od Ziemi, zaczęła wysyłać NASA dosłownie zwariowane dane. Naukowcy długo główkowali nad tym, co za ten stan rzeczy odpowiada, ale w końcu udało im się rozwiązać zagadkę. Cóż, problem z sondą nie był dziełem kosmitów.

Komputerowy bełkot

Dziwne dane przesyłane przez sondę Voyager 1 pochodziły z jej systemu artykulacji i kontroli położenia. Jest on odpowiedzialny za utrzymanie pojazdu w odpowiedniej orientacji, podczas gdy ten pędzi przez przestrzeń międzygwiezdną z prędkością 17 tysięcy metrów na sekundę.

Jako że dane telemetryczne, które otrzymywali naukowcy z NASA, były zniekształcone, Voyager 1 wysyłał informacje o swoim położeniu, które nie zgadzały się z jego prawdziwym położeniem. Poza tym z sondą było wszystko w porządku, tak jak jej bliźniaczka – Voyager 2. Dla przypomnienia, obydwa pojazdy zostały wystrzelone w kosmos latem 1977 roku. Voyager 1 jest obecnie najbardziej oddalonym od Ziemi obiektem stworzonym przez człowieka.

„Obydwa statki kosmiczne mają prawie 45 lat, a więc znacznie przekroczyły oczekiwania planistów misji. Znajdują się one także w przestrzeni międzygwiezdnej – środowisku o wysokim napromieniowaniu, w którym wcześniej nie latał żaden statek kosmiczny.”, powiedziała Suzanne Dodd, menedżer projektu misji Voyager, gdy problem z sondą Voyager 1 się pojawił. „Tajemnica taka jak ta jest poniekąd równorzędna z kursem na tym etapie misji.”

Tajemnica wyjaśniona

Teraz inżynierowie NASA zdali sobie sprawę z tego, dlaczego system artykulacji i kontroli położenia sondy Voyager 1 wysyłał na Ziemię bełkotliwe dane. Okazuje się, że system ten z zaczął wysyłać te dane przez wadliwy komputer pojazdu. Komputer ten uszkadzał dane na długo zanim było możliwe odczytanie ich na Ziemi.

Aby rozwiązać problem, naukowcy z NASA sprawili po prostu, aby omawiany system statku zaczął wysyłać dane o położeniu do swojego właściwego komputera. Nie ma jednak pewności, dlaczego w ogóle wcześniej wysyłał dane do komputera, który był wadliwy.

„Cieszymy, się że odzyskaliśmy dane telemetryczne.”, mówi Dodd w najnowszym oświadczeniu NASA. „Wykonamy pełny odczyt pamięci AACS i przyjrzymy się wszystkiemu, co robił. To pomoże nam zdiagnozować problem, który doprowadził do problemów z telemetrią.”

Leciwy pojazd

Od momentu, w którym po raz pierwszy poinformowano o problemie z danymi telemetrycznymi sondy Voyager 1, ta przebyła w kosmosie kolejne 160 milionów kilometrów. Ciekawe, ile kilometrów jeszcze przebędzie, zanim przestanie działać. NASA szacuje pojazd ten będzie funkcjonować maksymalnie do 2036 roku.

5 września NASA będzie świętować 45. rocznicę wystrzelenia w przestrzeń kosmiczną sondy Voyager 1. 45. Rocznica wystrzelenia w kosmos sondy Voyager 2 miała miejsce 20 sierpnia bieżącego roku.

Źródło: NASA JPL, fot. tyt. NASA/JPL-Caltech

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.