Wygląda na to, że już wkrótce Europę nawiedzi niebezpieczna, a nawet śmiercionośna fala gorąca. Ostrzegają przed nią synoptycy w kolejnych państwach, takich jak Francja, Niemcy, Szwajcaria i Belgia – z nadzieją, że nie zbierze ona takiego żniwa, jak ta, która miała miejsce 2003 roku. Wówczas liczba śmiertelnych ofiar wysokich temperatur wyniosła w Europie 52 tysiące osób.
Z upałami będziemy mieli do czynienia również w Polsce, choć mają być one mniej dotkliwe niż w takich miastach jak Madryt, Mediolan, Praga, Monachium czy Zurych. W nich w środę i czwartek temperatura ma osiągnąć 38 stopni Celsjusza. Mieszkańców Francji meteorolodzy ostrzegają z kolei przed temperaturami na poziomie od 35 do 40 stopni Celsjusza. W naszym kraju powinniśmy doświadczyć maksymalnie 36 stopni Celsjusza. Najgoręcej będzie na zachodzie kraju.
Dlaczego omawiana fala gorąca zmierza akurat w kierunku Europy? Jakie jest jej źródło? Odpowiada za nią tak zwana Blokada Rexa. Jest to zjawisko pogodowe charakteryzujące się występowaniem obszarów wysokiego i niskiego ciśnienia położonych obok siebie (układ niż-wyż). Te wspólnie zakrzywiają rzeki szybko płynącego powietrza, czyli prądy strumieniowe znane jako jet streamy. W omawianym przypadku wysokie ciśnienie nad Grenlandią oraz stosunkowo niskie ciśnienie nad Północnym Atlantykiem utworzą „tor wyścigowy” dla takiego strumienia powietrza. Tor będzie sięgał na południe od obszaru niskiego ciśnienia, na północ od obszaru wysokiego ciśnienia i dalej na zachód. Odetnie od Europę od chłodniejszego powietrza nadciągającego z północy i pozwoli gorącemu powietrzu z Afryki dotrzeć nad nasz kontynent.
Wieża Eiffle’a w Paryżu | Źródło: Pexels
Najprościej mówiąc, Blokada Rexa uwięzi gorące powietrze nad Europą. W rezultacie, w ciągu tygodnia temperatury w niektórych częściach kontynentu mogą wzrosnąć nawet powyżej 40 stopni Celsjusza.
Fala gorąca niesie ze sobą ogromne zagrożenie dla życia, zwłaszcza w przypadku osób starszych i małych dzieci. Należy zatem pamiętać aby w trakcie upałów jak najmniej przebywać na Słońcu, unikać wysiłku fizycznego, pić dużo niegazowanej wody, nie pić alkoholu, nosić nakrycie głowy, stosować kremy z filtrem UV i nosić lekką, przewiewną odzież. Niezmiernie ważne jest również aby nie zostawiać dzieci i zwierząt w autach.
Jeśli zauważycie u siebie bądź bliskich objawy przegrzania organizmu, takie jak przyspieszony oddech, wysoka temperatura ciała, nudności, zawroty głowy i dreszcze, niezwłocznie zadzwońcie pod numer 112 lub 999.
Niestety, meteorologowie ostrzegają, że takie fale gorąca, jak ta, która w tym tygodniu dotrze do Europy, mogą zacząć pojawiać się jeszcze częściej, nawet jeśli z czasem uda się ograniczyć globalne wzrosty temperatury do 1,5 stopnia Celsjusza, poprzez redukcję emisji dwutlenku węgla do atmosfery.
Źródło: AccuWeather