Doktor James O’Donoghue pracujący na co dzień w Centrum Lotów Kosmicznych imienia Roberta H. Goddarda przygotował trzy proste animacje wizualizujące ruch światła na trzech trasach:
- dookoła Ziemi
- Ziemia – Księżyc na średniej odległości między satelitą i planetą (około 384 400 kilometrów)
- Ziemia – Mars na najkrótszej możliwej odległości (około 54 600 000 kilometrów)
Okrążenie naszej planety nie jest dla światła żadnym wyzwaniem. W ciągu zaledwie jednej sekundy zrobi to ono 7,5 raza, co daje mniej więcej 0,13 sekundy na jedno okrążenie.
Naukowiec zaleca oglądanie wideo w 60 klatkach!
Dotarcie z Ziemi do Księżyca już jest nieco dłuższe, ale fotony nadal robią to bardzo, ale to bardzo szybko. Pokonanie trasy, którą Apollo 11 leciał 4 dni, światłu zajmuje zaledwie 1,225 sekundy.
Spora różnica pojawia się jednak przy locie na Marsa. Ten bowiem fotonom zajmuje aż 3 minuty i 2 sekundy. Jadąc autostradą z prędkością 140 km/h, w tym samym czasie przejechalibyśmy około 7 kilometrów.
Jak widzicie, wyjaśnienie prędkości światła wcale nie musi być długie, trudne i nużące. Wystarczą do tego trzy proste animacje wykonane przez naukowca z NASA. Teraz już chyba każdy powinien pamiętać, że światło okrąży naszą planetę 15 razy w ciągu 2 sekund.
Na kanale doktora O’Donoghue znajduje się także interesujący film przedstawiający wielkości planet Układu Słonecznego i samego Słońca, wraz z ich obrotem wokół własnej osi.
Źródło: YouTube