Chińskie lądowanie na Marsie
Co ciekawe, Chiny wystrzeliły swojego łazika w stronę Marsa (w ramach misji Tianwen-1) mniej więcej w tym samym czasie co NASA łazika Perseverance. Jednak podczas gdy łazik NASA natychmiast po dodarciu do Czerwonej Planety przeszedł do manewru lądowania na powierzchni, Chiny postanowiły poczekać na idealny moment na lądowanie. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna planuje to lądowanie na 15 maja. Ma się ono odbyć o godzinie 1:11 w nocy czasu polskiego.
So here comes the #SevenMinutesOfTerror With Chinese Characteristics.
Tomorrow it is.
According to a source quoting CAST’s chief adviser of Interplanetary Exploration Ye Peijian in a conference this morning, Tianwen-1’s lander/rover will land on May 14 23:11 UTC! pic.twitter.com/whmiBmPr6N
— Cosmic Penguin (@Cosmic_Penguin) May 13, 2021
Chiński łazik ma spędzić na Marsie przynajmniej 90 marsjańskich dni (Soli), dokładnie badając swoje otoczenie z pomocą sześciu różnych instrumentów. Krążący wokół Czerwonej Planety orbiter, który też bierze udział w misji, będzie zarówno przesyłał na Ziemię zbierane przez niego dane, jak i prowadził własne obserwacje. Celem misji jest między innymi poszukiwanie śladów życia. Poza tym pojazdy zajmą się tworzeniem map powierzchni Marsa oraz badaniem składu marsjańskiej gleby, rozmieszczenia wodnego lodu, jak również marsjańskiej atmosfery (w szczególności jej jonosfery).
7 minut grozy
Jestem ciekawa czy chiński łazik faktycznie zdoła wylądować na Marsie. Najpierw ten będzie musiał przetrwać „7 minut grozy”. te siedem minut to czas, jakiego lądownik wraz z łazikiem będzie potrzebował, by pokonać dystans od granicy atmosfery Marsa, aż do jego powierzchni. Niestety, dotychczas bez szwanku z „7 minut grozy” wyszło niewiele ponad 40% pojazdów, które wysłano na Czerwoną Planetę.
Trzeba przyznać, że Chiny się w tańcu nie… sami wiecie co. Przed Misją Tianwen-1 Państwo Środka nie podjęło się żadnej samodzielnej próby realizacji misji, której celem byłby Mars. Tymczasem, w ramach Tianwen-1 w stronę Marsa wysłało i orbiter, i lądownik wraz z łazikiem.
Źródło: ScienceAlert, fot. tyt. SASTIND/Xinhua