Zima spod znaku komety
Wspomniana kometa to C/2022 E3 (ZTF), której nazwa ma związek z tym, kiedy ją odkryto, i z pomocą jakiego instrumentu ją po raz pierwszy dostrzeżono (z pomocą kamery w Zwicky Transient Facility). Jak informuje NASA, póki co nie jest ona wystarczająco jasna, by móc podziwiać ją bez teleskopu. To może się jednak zmienić, gdy ten amalgamat lodu, skał i pyłu znajdzie się jeszcze bliżej Słońca.
C/2022 E3 (ZTF) została odkryta w marcu, kiedy przelatywała nieopodal orbity Jowisza. Najbliżej słońca kometa znajdzie się 12 stycznia, a najbliżej Ziemi 1 lub 2 lutego. Z półkuli północnej można obserwować ją już teraz, a z półkuli południowej będzie widoczna od początku lutego.
Jak informuje Brytyjskie Towarzystwo Astronomiczne, kometa wyhodowała ostatnio długi warkocz jonowy. Zwraca też ono uwagę, że C/2022 E3 (ZTF) najlepiej będzie podziwiać w ciągu najbliższych kilku tygodni, ponieważ Księżyc nie będzie wówczas mocno rozjaśniał nieba.
Kometa, która nie wróci tu przez 50 000 lat
C/2022 E3 (ZTF) należy do komet długookresowych, czyli takich, których okres orbitalny wynosi więcej niż 200 lat. Okres orbitalny C/2022 E3 (ZTF) jest jednak szczególnie długi. Obiekt ten potrzebuje bowiem dziesiątek tysięcy lat, aby wykonać jedno okrążenie wokół Słońca.
Jessica Lee, astronom z Królewskiego Obserwatorium w Greenwich, powiedziała, że C/2022 E3 (ZTF) może ponownie zbliżyć się do Ziemi dopiero za 50 tysięcy lat. Ba, jej orbita jest tak ekscentryczna, że istnieje szansa, iż w ogóle nie zapoczątkuje kolejnego okrążenia, a wyruszy w podróż poza granice Układu Słonecznego. Jeśli kometa powróci, to dopiero około 52 023 roku. Zatem, każdy kto dziś żyje na Ziemi ma tylko jedną szansę, by ją zobaczyć.
C/2022 E3 (ZTF) kontra NEOWISE
Niestety astronomowie spodziewają się, że C/2022 E3 (ZTF) nie będzie tak olśniewająco jasna jak kometa NEOWISE, którą można było zobaczyć gołym okiem na niebie w lipcu 2020 roku. NEOWISE była najjaśniejszą kometą widzianą na półkuli północnej od czasów komety Hale-Boppa w 1997 roku.
Jako że NEOWISE powróci w stronę Ziemi dopiero za jakieś 6800 lat, nie pozostaje nam nic innego, jak liczyć na to, że C/2022 E3 (ZTF) w najbliższych dniach zaskoczy nas swoją jasnością. Trzymam kciuki za to, by i ją ostatecznie można było obserwować bez użycia żadnego dodatkowego sprzętu.
Źródło: BGR, fot. tyt. NASA/Dan Bartlett