Wrota do piekła zostaną zamknięte. Naukowcy szukają metody

Maksym SłomskiSkomentuj
Wrota do piekła zostaną zamknięte. Naukowcy szukają metody
Piekło w religiach uznających życie pozagrobowe jest miejscem przebywania dusz osób zmarłych, potępionych za swe grzechy lub winy popełnione w życiu doczesnym. O ile rzeczą pozostającą wyłącznie w sferze wierzeń jest kwestia tego, czy piekło istnieje, to Wrota Piekieł istnieją naprawdę. Tak właśnie nazywa się w języku lokalnym położony nieopodal wioski Derweze w Turkmenistanie niezwykły, wiecznie płonący krater. Prezydent Turkmenistanu nakazał go ugasić.

Wrota Piekieł zostaną ugaszone

Wrota Piekieł na pustyni Kara-kum to obiekt nietuzinkowy i szalenie popularny pośród turystów. Położony ok. 260 km na północ od Aschabadu płonący krater o głębokości 25 metrów i średnicy 60 metrów owiany jest mgiełką tajemnicy.

wrota do piekla derweze

Wrota do piekła w Turkenistanie. | Źródło: Canva Pro

Nikt nie jest w 100% pewny tego, jak powstały Wrota Piekieł. Dominująca teoria zakłada, że są efektem nieudanej operacji wiertniczej, przeprowadzonej przez Związek Radziecki w 1971 roku, celem pozyskiwania ropy naftowej. Gdy ziemia pod odwiertem zaczęła się zapadać, utworzyła gigantyczny krater, z którego wydobywał się metan. Aby nikomu nie zaszkodził, postanowiono go podpalić. Ogień utrzymuje się do dziś.

Warto nadmienić, iż przeciwne zdanie wyrażają lokalni geologowie. Według turkmeńskich ekspertów krater powstał w latach 60′ XX wieku i podpalono go dopiero dwie dekady później.

Prezydent Turkmenistanu Gurbanguly Berdymukhamedow ze względów ekologicznych postuluje zasypanie krateru. Co ważne, wcześniejsze próby zasypywania nie przyniosły absolutnie żadnego rezultatu. Polityk jest w pełni świadom tego , iż stanowi on niemałą atrakcję turystyczną w regionie, jednak wpływa on negatywnie na środowisko naturalne. Co więcej, Berdymukhamedow uważa, że płonące złoża po prostu się marnują – rząd mógłby wykorzystać je w taki sposób, aby poprowadzić jakość życia okolicznych mieszkańców.

Gurbanguly Berdymukhamedow zalecił naukowcom stworzenie ekspertyzy, mającej doprowadzić do opracowania rozwiązania tego… palącego problemu.

Źródło: BBC

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.