Zaćmienie Księżyca nad Polską. Gdzie i kiedy zobaczyć?

Anna BorzęckaSkomentuj
Zaćmienie Księżyca nad Polską. Gdzie i kiedy zobaczyć?
Raz na jakiś czas, znacznie częściej niż zaćmienia Słońca, w Polsce można podziwiać zaćmienia Księżyca. Tak się składa, że już w tym miesiącu nadarzy się okazja, by zaobserwować kolejne takie zaćmienie. Przekonaj się, kiedy dojdzie do zaćmienia i gdzie w jego trakcie będzie trzeba wypatrywać tarczy Księżyca.

Zaćmienie Księżyca – co to takiego?

Zaćmienie Księżyca to najprościej mówiąc zjawisko zachodzące wtedy, gdy Ziemia znajdzie się na swojej orbicie między Słońcem a Księżycem będącym w pełni. Wówczas na Księżyc pada cień naszej planety.

Z całkowitym zaćmieniem Księżyca mamy do czynienia wtedy, gdy cała powierzchnia satelity znajduje się w cieniu Ziemi i promienie słoneczne w ogóle nie dochodzą bezpośrednio do jego powierzchni. Zaćmienie częściowe ma zaś miejsce, gdy chociaż fragment Księżyca znajduje się poza cieniem Ziemi, ale jednocześnie znajduje się w obszarze jej półcienia. Istnieje też zaćmienie półcieniowe, do którego dochodzi, gdy Księżyc w ogóle nie znajduje się w obrębie cienia Ziemi, ale przesuwa się przez obszar półcienia.

Całkowite zaćmienie Księżyca w maju

Najbliższe zaćmienie Księżyca będzie miało miejsce już w poniedziałek 16 maja. Zjawisko będzie można podziwiać nad polskim niebem nad ranem. Rozpocznie się ono o godzinie 3:32 czasu polskiego jako zaćmienie półcieniowe. Następnie o godzinie 4:28 przejdzie w zaćmienie częściowe, a o godzinie 5:29 w zaćmienie całkowite. Maksimum zaćmienia nastąpi o godzinie 6:13.

Zaćmienie całkowite zakończy się o godzinie 6:54, by ponownie przejść w zaćmienie częściowe. Niestety, jako że w Polsce 16 maja wschód słońca rozpocznie się o godzinie 4:56, zdążymy zobaczyć tylko zaćmienie półcieniowe i częściowe. Zaćmienie całkowite będzie widoczne w całej Ameryce Południowej, na wschodzie Ameryki Południowej, a także na zachodzie Afryki i Europy, nad wschodnią częścią Oceanu Spokojnego i nad Oceanem Pacyficznym.

zacmienie-mapa

Mapa widoczności zaćmienia Księżyca, które nastąpi 16 maja. | Źródło: Time And Date

Rzecz jasna, zaćmienie Księżyca to zjawisko, które można podziwiać gołym okiem, bez użycia żadnego specjalistycznego sprzętu. Aby je zauważyć 16 maja, wystarczy że nad ranem skierujesz wzrok nad horyzont wschodniej części nieba.

Oczywiście, dodatkowy teleskop czy lornetka pozwolą na ujrzenie większej ilości szczegółów zaćmienia Księżyca. Dodatkowo warto wspomnieć, że zaćmienie będzie lepiej widoczne poza dużymi miastami, gdzie występuje mniejsze zanieczyszczenie świetlne.

Kolejne całkowite zaćmienie Księżyca będzie miało miejsce dopiero za kilka miesięcy, bo w listopadzie. Niestety nie będzie ono widoczne w Polsce. Wygląda na to, że całkowite zaćmienie Księżyca, które od początku do końca zaobserwujemy w naszym kraju dopiero w… grudniu 2029 roku.

Źródło: opracowanie własne, fot. tyt. Canva

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.