Biegacie raz na jakiś czas dla zdrowia? Amatorsko przygotowujecie się do maratonów i półmaratonów? A może jesteście profesjonalnymi biegaczami, startującymi w zawodach najwyższego szczebla? Niezależnie od tego, na które pytanie udzielilibyście odpowiedzi „tak”, pewne jest, iż możecie biegać wydajniej, o ile zastosujecie pewien trick niedawno opracowany przez naukowców.
Jak wyjaśniają badacze w nowym artykule opublikowanym w czasopiśmie Journal of Experimental Biology, bieganie w wykonaniu ludzi nie jest zbyt efektywne. Czynność ta zużywa bowiem dużo kalorii. Choć zaledwie część tych kalorii wykorzystywana jest przez poruszające się nogi, a pozostała ilość służy na przykład stabilizacji ciała, to maksymalizacja samej efektywności pracy nóg może doprowadzić do poważnej optymalizacji całego procesu biegania.
Ale w jaki sposób można zwiększyć efektywność pracy nóg? Okazuje się, że wystarczy… połączyć obydwie kończyny dolne odpowiednią sprężyną. Ta podobno ułatwia przenoszenie nóg podczas biegu i zmniejsza ilość energii potrzebnej do wykonywania tego elementu omawianej czynności.
„W rzeczywistości [sprężyna] redukuje wysiłek potrzebny do odbijania się od podłoża podczas biegu.”, powiedział Eliot Hawkes, współautor badania. „Normalnie ludzie biegają z prędkością 90 kroków na minutę. Gdyby można było wykonywać krótsze, szybsze kroki, do odbijania się od podłoża potrzebna by była mniejsza ilość energii, ale szybsze poruszanie nogami z kolei zwiększa zużycie energii, a więc naturalnie nie biegamy w taki sposób. Jednakże, sprężyna redukuję ilość energii potrzebną do przenoszenia nóg, dzięki czemu z łatwością można wykonywać 100 kroków na minutę, zmniejszając także ilość energii potrzebną do odbicia.”
Źródło: Cara Welker, Cole Simpson/ Journal of Experimental Biology
Eksperymenty badaczy z udziałem biegaczy pokazały, że do omawianej sprężyny łatwo jest się przyzwyczaić, a więc ta nie powinna przez zbyt długi czas przeszkadzać podczas biegu. Poza tym, po usunięciu sprężyny biegacze nie mieli problemów z tradycyjnym bieganiem.
Pewnie zastanawiacie się, na jak wielką oszczędność energetyczną pozwala zastosowanie sprężyny. Uczeni twierdzą że mowa o redukcji zużycia energii na średnim poziomie 6,4 procent. Ta wartość wydaje się mała, ale jej znaczenie w przypadku biegów długodystansowych może być ogromne.
Jesteśmy ciekawi, czy nowy trik uczonych znajdzie zainteresowanie i zastosowanie poza ich laboratorium. Naprawdę chcielibyśmy zobaczyć go w akcji.
Źródło: Journal of Experimental Biology