40 procent Polaków nie może się doczekać 30 marca – infografika

Maksym SłomskiSkomentuj
40 procent Polaków nie może się doczekać 30 marca – infografika

Zmiana czasu to temat od lat budzący wielkie emocje i kontrowersje. Cyklicznie powraca dyskusja o tym, że Polska powinna zrezygnować z regulowania zegarów dwa razu do roku i pozostania przy jednym z czasów. Nadchodząca zmiana czasu na letni to dobry moment na to, aby przyjrzeć się ciekawym statystykom i poczytać i konsekwencjach zmiany czasu. W sieci opublikowano wyniki interesującego w tym kontekście badania Huawei.

Zmiana czasu w 2024 roku, a jej konsekwencje

Kiedy zmiana czasu na letni w 2024 roku? Zgodnie z tradycją, w nocy z 30 marca na 31 marca. Wskazówki zegarków należy wtedy przestawić z godziny 2:00 na 3:00. Jak zawsze zmiana czasu wpłynie na nastroje Polaków.

Z badania Huawei CBG Polska wynika, że niemal 40 procent Polaków uważa wiosenne przestawianie czasu za korzystne. Śpimy godzinę krócej – to fakt – ale od 31 marca możemy w końcu cieszyć się dłuższym dniem. Jak zmniejszyć negatywne konsekwencje zmiany czasu i co daje monitorowanie snu i aktywności fizycznej w tym okresie? Na te pytania odpowiedział psycholog i terapeuta Mateusz Majchrzak.

Aż 41 procent mężczyzn i 37 procent kobiet uważa, że zmiana czasu na letni ma dobry wpływ na ich organizm. Większa ilość słońca (68 proc.) i dłuższy dzień (60 proc.) to najczęściej wskazywane atuty. Jak podaje Huawei, 58 procent osób z tej grupy zauważa, że po zmianie czasu ma więcej energii, a 30 procent lepiej śpi. Sprzyja to aktywności fizycznej – ponad jedna trzecia z nich (36 proc.) jest bardziej aktywna, więcej ćwiczy i chodzi na spacery, a nawet deklaruje realizację większej liczby zadań (30 proc.).

Dłuższy dzień, a tym samym większa ilość światła ma pozytywny wpływ na nasz nastrój oraz sen. Badania pokazują, że ludzie wystawieni na wpływ światła słonecznego 2x szybciej zasypiali i spali o 45 minut dłużej niż ci, którzy pracowali w pokoju bez okien. Nie ma drugiego specyfiku na sen, który byłby tak skuteczny – leki, waleriana ani melatonina nam tego nie zapewnią

– mówi Mateusz Majchrzak, psycholog i psychoterapeuta specjalizujący się w terapii bezsenności, członek Polskiego Towarzystwa Badań Nad Snem.

Zmianę czasu gorzej znoszą panie

Nie brakuje osób sceptycznie podchodzących do zmiany czasu. Skutków zmiany nie odczuwa 36 procent respondentów badania – 40 procent mężczyzn i 32 procent kobiet. Negatywne skutki natomiast zauważa u siebie aż 1/4 Polaków – 30 procent pań i 19 procent panów. Skąd taka dysproporcja?

Kobiety generalnie częściej cierpią na bezsenność, co ma związek z jednej strony z wahaniami hormonów, a z drugiej z tym, że są bardziej obciążone pracą niż mężczyźni – to one statystycznie spędzają więcej czasu przy dzieciach czy pracach domowych. Dobowo potrzebują także więcej snu niż panowie, więc mogą mocniej odczuwać, gdy śpią o godzinę krócej

– uważa Mateusz Majchrzak.

Polacy w związku ze zmianą czasu szybko robią się senni (47 proc.), mają problemy z zasypianiem (41 proc.), a 39 proc. jest senna w ciągu dnia. Ba, aż 35 procent badanych odczuwa gorsze samopoczucie. Przedstawienie się na nowy czas wymaga… a jakże, czasu.

Połowa osób odczuwających negatywne skutki zmiany czasu uważa, że ich organizm potrzebuje maksymalnie tygodnia na dostosowanie się, z czego 17% z nich zajmuje to 1-3 dni, a 33% – 4-7 dni. Przez ten pierwszy tydzień wprowadzania nowego rytmu pracodawcy powinni być dla nas bardziej wyrozumiali. Zresztą my dla samych siebie też – możemy gorzej się czuć, być bardziej senni czy mniej efektywni niż zazwyczaj, co jest zupełnie naturalne. Zresztą kolejne 17% osób z tej grupy potrzebuje od 8 do 10 dób na dostosowanie się, kolejnych 15% – do dwóch tygodni, a pozostałym zajmuje to nawet dłużej. W szybszym i bardziej efektywnym przestawieniu się może nam pomóc smartwatch, który zbiera i analizuje najważniejsze dane, dotyczące naszego snu. I na tej podstawie podpowiada nam co należy zrobić, żeby spać lepiej

– mówi Dorota Rakowska, Marketing Director w Huawei CBG Polska.

Najlepszym lekarstwem na zmianę czasu jest wcześniejsze kładzenie się spać. 6 godzin to minimum snu dla dorosłego człowieka. Eksperci radzą budzić się szybciej o 15 minut niż do tej pory, a po kilku dniach o kolejne 15 minut i tak, stopniowo, łącznie cztery razy skracać sen.

Aha i nie dosypiajcie w weekend.

Światło dzienne to najsilniejszy regulator naszego rytmu okołodobowego, więc im więcej go złapiemy każdego dnia, tym szybciej nastawimy nasz wewnętrzny zegar. I jeszcze jedno: nie dosypiajmy w weekend, bo wtedy znowu nasze zegary wewnętrzne wracają do starych godzin i w poniedziałek musimy się bardziej męczyć

– dodaje Mateusz Majchrzak.

Źródło: Huawei, zdj. tyt. Canva Pro

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.