Kres istnienia gwiazdy
Omawiane zdarzenie – zdarzenie rozerwania gwiazdy przez supermasywną czarną dziurę – określa się mianem zakłóceń pływowych. Co ciekawe, w jego ramach gwiazda doświadcza tak zwanej spaghettifikacji (oczy Cię nie mylą, tak właśnie się to nazywa), zjawiska polegającego na pionowym rozciągnięciu oraz horyzontalnym ściśnięciu w podłużny kształt, przypominający makaron spaghetti.
Grawitacyjne siły pływowe, takie jak te, za sprawą których Księżyc wpływa na ziemskie przypływy i odpływy, najpierw przyciągają w kierunku czarnej dziury zewnętrzne warstwy atmosfery gwiazdy, a potem, kolejne i kolejne. Z czasem ta przestaje istnieć, a jej materię czeka różny los.
Animacja trzymająca w napięciu
Autorami wspomnianej animacji są badacze z Deutsches Elektronen-Synchrotron (DESY) – laboratorium fizyki i ośrodka badawczego zlokalizowanego w Hamburgu, w Niemczech. Przedstawia ona gwiazdę z gwiazdozbioru Delfina, która znalazła się niefortunnie blisko supermasywnej czarnej dziury będącej centralnym punktem jej galaktyki. Wówczas połowa materii gwiazdy została wystrzelona z dala od czarnej dziury, w różne zakątki kosmosu, podczas gdy druga połowa utworzyła jasny dysk akrecyjny. Co ciekawe, układ ten stanowi w zasadzie potężny, naturalny akcelerator cząstek.
Zaskakujący jest fakt, że czarna dziura przedstawiona na animacji pochłonęła zaledwie 1% masy gwiazdy. Materia stanowiąca tę masę przekroczyła tak zwany horyzont zdarzeń – granicę, z zza której nie jest w stanie uciec nawet światło.
Cóż, uczeni z Deutsches Elektronen-Synchrotron (DESY) wiedzą, jak tworzyć kosmiczne animacje. Ta nie dość, że wygląda niesamowicie, to trzyma w napięciu. Jest to zasługą zarówno odpowiedniego kadrowania, jak i cięcia scen, a także dobranej muzyki.
Źródło: LiveScience, fot. tyt. Deutsches Elektronen-Synchrotron