Brzmienie kosmicznego łazika
Zarówno pierwsze materiały wideo, jak i nagrania dźwiękowe Zhurong zarejestrował 22 maja. Wówczas łazik w końcu zjechał z pokładu swojego lądownika po specjalnej rampie i wyruszył, by zwiedzać powierzchnię Marsa. Za sprawą CNSA teraz możemy to wydarzenie nie tylko zobaczyć, ale i posłuchać.
Tak jak było w przypadku dźwięków zarejestrowanych przez łazik Perseverance, nagrania łazika Zhurong nie stanowią przyjemnej dla ucha symfonii. To dlatego, że słyszymy na nich głównie odgłosy kół i mechanizmów pojazdu, które na dodatek brzmią bardzo dziwnie za sprawą cienkiej marsjańskiej atmosfery. Dlatego, że ta atmosfera jest tak cienka, fale dźwiękowe rozchodzą się w niej inaczej niż w atmosferze Ziemi.
Film ze zdalnej kamery i marsjańska panorama
Podczas gdy pierwsze wideo chińskiego łazika przedstawiało jego zjazd po rampie lądownika, drugie, któremu już nie towarzyszy dźwięk, pokazuje początek podróży pojazdu po powierzchni Marsa. Co ciekawe, ten film został zarejestrowany przez inną kamerę – nie tę znajdującą się na pokładzie, a zdalną kamerę pozostawioną przez pojazd w pobliżu lądownika. Czegoś takiego nie widzieliśmy jeszcze nawet w wykonaniu NASA.
CNSA opublikowała ostatnio również panoramę, którą Zhurong niedawno wykonał, gdy już nieco oddalił się od swojego miejsca lądowania. Widać na niej marsjański horyzont, ślady pozostawione przez pojazd, a w oddali także sam lądownik, już ledwie dostrzegalny.
Panorama zarejestrowana na Marsie przez łazika Zhurong. | Źródło: CNSA
Łazik Zhurong ma spędzić na Marsie przynajmniej 90 marsjańskich dni (Soli), dokładnie badając swoje otoczenie, a dokładniej mówiąc region Marsa o nawie Utopia Planitia, z pomocą sześciu różnych instrumentów. Krążący wokół Czerwonej Planety orbiter, który też bierze udział w misji, będzie zarówno przesyłał na Ziemię zbierane przez niego dane, jak i prowadził własne obserwacje.
Celem misji jest między innymi poszukiwanie śladów życia. Poza tym pojazdy zajmą się tworzeniem map powierzchni Marsa oraz badaniem składu marsjańskiej gleby, rozmieszczenia wodnego lodu, jak również marsjańskiej atmosfery (w szczególności jej jonosfery).
Źródło: SpaceNews, fot. tyt. CNSA