Ministerstwo Cyfryzacji dało znać o istotnej zmianie, która swoim zasięgiem obejmie miliony osób. Okazuje się, że od teraz Profil Zaufany mogą założyć osoby nastoletnie. Do tej pory wymogiem było przekroczenie 18. roku życia, co stanowiło niemałe ograniczenie. Teraz młodsi obywatele są w stanie skorzystać z szeregu interesujących funkcji. Muszą się jednak nieco namęczyć, by przejść przez proces rejestracji. Czy w ogóle warto?
Profil Zaufany teraz od 13. roku życia
Profil Zaufany to bardzo przydatne narzędzie umożliwiające np. logowanie do systemów informatycznych administracji publicznej. Mówimy o znaczącym przyspieszeniu i ułatwieniu wielu procesów, co ma ogromne znacznie w kontekście trudnych procedur wymagających skupienia. Usługa przez cały czas była jednak skierowana wyłącznie do dorosłych obywateli. Na szczęście teraz ten stan rzeczy uległ drobnym zmianom. Warto przyjrzeć się im nieco bliżej.
- Sprawdź także: Profil Zaufany nie działa? Przygotuj się
Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało komunikat wskazujący na przydatną aktualizację. Okazuje się, że teraz Profil Zaufany można założyć od 13. roku życia, co dla wielu ludzi powinno być naprawdę dobrą wiadomością. Posiadanie ograniczonej zdolności do czynności prawnych wciąż jednak obliguje młode osoby do wykonania dodatkowych czynności, by w ogóle skorzystać z dobrodziejstw narzędzia. Co trzeba zrobić?
Przede wszystkim należy posiadać dokument potwierdzający tożsamość (paszport lub tymczasowy dowód osobisty) i samodzielnie złożyć odpowiedni wniosek online. Następnie niezbędne okaże się pójście do jednego z punktów potwierdzających rozsianych po całym kraju. Jeśli żaden z nich nie znajduje się w pobliżu nastolatka, to istnieje również opcja przeprowadzenia rozmowy wideo z urzędnikiem. Można to zrobić w przeciągu 30 dni od momentu złożenia wniosku.
Po co jest Profil Zaufany?
Nastolatkowie posiadający Profil Zaufany są w stanie bez problemu zalogować się do systemów informatycznych administracji publicznej pokroju serwisu Bezpieczne Dane czy Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Oczywiście nie wszystkim tego typu dostęp się przyda, ale istnieją określone grupy obywateli, które uznają możliwość założenia PZ jako naprawdę przydatną.
Ministerstwo Cyfryzacji zwraca przede wszystkim uwagę na osoby chorujące przewlekle i na stałe przyjmujące określoną grupę leków. Oczywiście należy pamiętać, że obywatele poniżej 18. roku nie mogą skorzystać ze wszystkich dobrodziejstw IKP, co niestety jest wymuszone przez prawo. Warto też wspomnieć o tym, iż rodzice nastolatków mają wgląd w historię ich leczenia. Sekcja ta zniknie po osiągnięciu pełnoletności.
- Przeczytaj również: Jak założyć Profil Zaufany i dlaczego warto to zrobić? Poradnik
Krzysztof Gawkowski, minister cyfryzacji, zabrał głos w dyskusji dotyczących opisanej powyżej zmiany. Dał on znać, iż jej wprowadzenie ma „przygotować młodych ludzi do wejścia w dorosłość i zarządzania swoją dokumentacją, np. medyczną”.
Źródło: gov.pl / Zdjęcie otwierające: gov.pl, unsplash.com (@anniespratt)