100 złotych na telewizor lub dekoder. Andrzej Duda podpisał ustawę

Maksym SłomskiSkomentuj
100 złotych na telewizor lub dekoder. Andrzej Duda podpisał ustawę
W połowie lutego informowaliśmy Was, że planowana przez polski rząd dopłata do zakupu dekodera DVB-T2, zwana także technologicznym 100 plus, zostanie rozszerzona o możliwość spożytkowania na telewizor ze zintegrowanym dekoderem tego typu. Polscy politycy przeszli szybko od słów do czynów, a swój podpis pod ustawą złożył właśnie prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podpisał ustawę. Dopłata 100 złotych na telewizor lub dekoder

Biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP podało, że Andrzej Duda podpisał ustawę, do której wprowadzono kilka poprawek, m.in dotyczącą możliwości wykorzystania dofinansowania na telewizor. Program dopłat będzie realizowany do końca 2022 roku w związku z przejściem na nowy standard telewizji naziemnej w Polsce.

Dekoder DVB-T2 pozwala za darmo odbierać programy takie jak TVP, TV Trwam, TV Republika i innych stacje dostępne w otwartym paśmie.

Standard DVB-T2/HEVC w Polsce

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podała, iż zmiana sygnału telewizji naziemnej na DVB-T2/HEVC rozpocznie się 28 marca 2022 roku i potrwa do mniej więcej 27 czerwca 2022 roku. Poniżej publikujemy harmonogram wyłączeń standardu DVB-T w poszczególnych rejonach Polski.

  • 28 marca 2022 roku – woj. dolnośląskie, lubuskie i zach. część woj. wielkopolskiego
  • 25 kwietnia 2022 roku – woj. zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, płn-zach mazowieckie, wielkopolskie
  • 23 maja 2022 roku – woj. małopolskie, śląskie, opolskie, łódzkie, podkarpackie, płd wielkopolskiego, płd Mazowsza
  • 27 czerwca 2022 roku – woj. podlaskie, lubelskie, warmińsko-mazurskie
 
100 plus

Jak złożyć wniosek o bon 100 złotych na telewizor lub dekoder DVB-T2?

Wniosek o dopłatę na telewizor lub dekoder DVB-T2 będzie można złożyć wkrótce drogą elektroniczną przez portal gov.pl, tradycyjną pisemną, a także za pomocą pełnomocnika. Poinformowano, że bony na kwotę 100 złotych będzie można zrealizować w sklepach internetowych i stacjonarnych, które zgłoszą się do rządowego programu.

Członkowie jednego gospodarstwa domowego będą mogli złożyć jeden wniosek. Kwota przeznaczona na bony ma wynosić ok. 200 mln złotych. Szacuje się, że może ona wzrosnąć 5-krotnie, jeśli wniosek złożą wszyscy uprawnieni.

Standard DVB-T2 i DVB-T – czym się różnią?

Standard DVB-T2 to nowocześniejsze kodowanie HEVC (H.265/MPEG-H part 2), które gwarantuje identyczną jakość obrazu przy dwukrotnie mniejszym transferze danych. Nadawcy będą mogli emitować sygnał w wyższej rozdzielczości i przy lepszej jakości dźwięku. DVB-T2 cechuje się większą pojemnością multipleksu (40 Mb/s w 8 MHz vs 24,88 Mb/s w 8 MHz), dzięki czemu w jego ramach można nadawać większą liczbę kanałów. Z racji zwolnienia pasma 700 MHz na potrzeby sieci 5G sygnał nadawany będzie na częstotliwościach z zakresu 470-694 MHz.

Bon jest pułapką na niepłacących abonamentu RTV

Osoby zgłaszające się po bon muszą mieć na uwadze to, iż mogą automatycznie trafić na listę korzystających z odbiorników radiowo-telewizyjnych. To może umożliwić państwu skuteczną egzekucję opłat z tytułu abonamentu radiowo-telewizyjnego, o ile jeszcze ich nie płacicie.

Źródło: gov.pl

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.