Koniec abonamentu RTV? Tak, ale nowej opłaty nie unikniesz

Maksym SłomskiSkomentuj
Koniec abonamentu RTV? Tak, ale nowej opłaty nie unikniesz

Wszystkie media zgodnie ogłosiły koniec abonamentu RTV. To prawda, opłata przestanie istnieć w dotychczasowej postaci. Nie jest jednak tak, że danina publiczna na utrzymanie mediów państwowych zniknie całkowicie. Telewizja Polska i Polskie Radio mają być w przyszłości finansowane z nowej opłaty audiowizualnej, pobieranej wraz z podatkiem dochodowym. Jednym słowem: abonamentu RTV nie zniesiono, a wręcz przeciwnie: chce się poprawić jego ściągalność.

Koniec abonamentu RTV? Tak, ale nie

Dziennikarze serwisu wirtualnemedia.pl dotarli do projektu ustawy, z której wynika jednoznacznie, że abonament RTV w obecnym kształcie przestanie istnieć. Koniec abonamentu RTV nie oznacza jednak tego, że Polacy przestaną się zrzucać na media publiczne, niezależnie od swoich preferencji. Wręcz przeciwnie. Zapłaci każdy.

Nową ustawę o mediach publicznych według doniesień serwisu źródłowego miał przygotować były prezes TVP Jan Dworak wraz z grupą ekspertów. Nowe przepisy zakładają dwustopniowy model dochodzenia do docelowego modelu finansowania. Początkowo środki pozyskiwane byłyby bezpośrednio z budżetu państwa, czyli m.in. z podatków obywateli. Drugi stopień to powszechna składka audiowizualna. Gdzie zatem zapowiadany koniec abonamentu RTV?

oglądanie telewizji
Źródło: Canva Pro, przer. własna

Zamiast abonamentu opłata audiowizualna

Abonament RTV zastąpi składka audiowizualna, pobierana nie od gospodarstw domowych, a indywidualnych podatników osiągających przychody oraz firm. Składka wynosiłaby ok. 8-9 złotych rocznie od osoby. Miałaby ona być ściągana automatycznie z PIT lub CIT, co sprawiłoby, że płaciłby ją każdy, a ściągalność byłaby 100-procentowa. Tym samym cel powszechności abonamentu RTV zostałby osiągnięty po rebrandingu na opłatą audiowizualną.

Genialne.

Warto pozostać sceptycznym do postulowanych zmian, a w koniec abonamentu RTV uwierzyć, gdy powstanie stosowna ustawa i zostanie przegłosowana przez Sejm. O końcu tej daniny publicznej słyszymy przecież już od co najmniej kilkunastu lat. Każda kolejna władza chce się przypodobać Polakom wycofaniem kontrowersyjnego podatku od radia i telewizora, ale zawsze kończy się na szumnych zapowiedziach.

Źródło: wirtualnemedia.pl

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.