Niektórzy Polacy stracą jutro możliwość oglądania ulubionych programów TV

Maksym SłomskiSkomentuj
Niektórzy Polacy stracą jutro możliwość oglądania ulubionych programów TV
Na 2022 rok przypada zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Począwszy od 28 marca bieżącego roku w poszczególnych regionach Polski ruszą wyłączenia sygnału DVB-T, który ustąpi miejsca nowemu sygnałowi DVB-T2. Według informacji przekazywanych przez rząd, nawet 2,27 miliona gospodarstw domowych nie jest przygotowanych na zmiany. W sprawnym przejściu na nowy sygnał Polakom pomóc mają dopłaty – 100 złotych na dekoder DVB-T2 oraz 250 złotych na telewizor z odpowiednim dekoderem. Jutro pierwsze osoby w Polsce stracą możliwość oglądania telewizji, ale… nie wszystkich programów.

Wyłączenie sygnału DVB-T – 28 marca 2022 roku

Harmonogram wyłączeń standardu DVB-T w poszczególnych rejonach Polski wygląda następująco:

  • 28 marca 2022 roku – woj. dolnośląskie, lubuskie i zach. część woj. wielkopolskiego
  • 25 kwietnia 2022 roku – woj. zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, płn-zach mazowieckie, wielkopolskie
  • 23 maja 2022 roku – woj. małopolskie, śląskie, opolskie, łódzkie, podkarpackie, płd wielkopolskiego, płd Mazowsza
  • 27 czerwca 2022 roku – woj. podlaskie, lubelskie, warmińsko-mazurskie

harmonogram przelaczen

Harmonogram wyłączeń sygnału DVB-T. | Źródło: telewizjanaziemna.pl

Jak widzicie, już jutro niektórzy mieszkańcy naszego kraju – ci, którzy nie korzystają z odpowiedniego sprzętu, stracą dostęp do wielu programów telewizyjnych. Na szczęście nie wszystkich. Okazuje się, że Urząd Komunikacji Elektronicznej na wniosek MSWiA wydał decyzję, że MUX-3, na którym znajdują się następujące programy Telewizji Polskiej: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia czasowo utrzyma dotychczasowy standard nadawania DVB-T/MPEG-4.

Nowy standard DVB-T2/HEVC – co to jest?

Obowiązujący wciąż standard DVB-T/MPEG-4 zostanie zastąpiony nowym i efektywniejszym DVB-T2/HEVC. Z punktu widzenia widza wyposażonego w odpowiedni odbiornik są to same korzyści. Kodek HEVC/H.265 pozwoli na przesyłanie większej liczby kanałów telewizyjnych w wyższej rozdzielczości oraz z wyższą jakością dźwięku Dolby AC-4. Zaletą nowego standardu nadawania telewizji naziemnej są usługi dodatkowe w postaci telewizji hybrydowej HbbTV, która już działa na nowoczesnych odbiornikach oraz większa odporność na zakłócenia.

Jak sprawdzić czy odbiornik obsługuje DVB-T2?

TVP udostępniła specjalną grafikę, która ułatwia każdemu sprawdzenie, czy jego telewizor posiada niezbędny dekoder. Zamieściliśmy ją poniżej.

dvb-t2
Oto, jak sprawdzić, czy Twój telewizor lub dekoder obsługują sygnał DVB-T2. | Źródło: telewizjanaziemna.pl

Dopłata na dekoder lub telewizor – jak otrzymać?

W uchwalonej niedawno ustawie można przeczytać, iż:

„Świadczenie na zakup odbiornika cyfrowego przysługuje jednej pełnoletniej osobie, zameldowanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na pobyt stały lub czasowy powyżej 30 dni, jeżeli trudna sytuacja materialna gospodarstwa domowego tej osoby uniemożliwia samodzielne poniesienie kosztów nabycia odbiornika cyfrowego (…) bez uszczerbku dla podstawowych potrzeb życiowych gospodarstwa domowego tej osoby.”

Wniosek o dopłatę można składać elektronicznie za pośrednictwem platformy Gov.pl lub osobiście na Poczcie Polskiej. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku otrzymuje się kod do wykorzystania w wybranych sklepach stacjonarnych oraz internetowych.

Źródło: Telewizjanaziemna.pl

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.