Przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych
Przede wszystkim, w życie wchodzą ograniczenia związane z wiekiem. Osoby powyżej 18. roku życia mogą korzystać z hulajnóg elektrycznych bez uprawnień. Osoby w wieku 10-18 lat muszę dysponować kartą rowerową lub prawem jazdy kat. AM, A1, B1 lub T. Dzieci poniżej 10. roku życia nie mogą poruszać się po drogach. Wyjątek stanowi strefa zamieszkania, gdzie dziecko do 10. roku życia może poruszać się na hulajnodze elektrycznej pod opieką osoby dorosłej.
Gdzie można jeździć na hulajnodze elektrycznej?
- na drodze dla rowerów
- na pasie ruchu dla rowerów
w przypadku braku powyższych:
- jezdnią – obowiązkowo, gdy ruch pojazdów odbywa się po niej z dozwoloną prędkością nie większą niż 30 km/h oraz brakuje drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów
- chodnikiem lub drogą dla pieszych – jest to dozwolone, gdy ruch pojazdów odbywa się po niej z dozwoloną prędkością 30 km/h oraz brakuje drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów
Źródło: Canva Pro
Dopuszczalna prędkość hulajnogi elektrycznej wyniesie co do zasady 20 km/h. Na chodniku i drodze dla pieszych – prędkość musi być to prędkość „zbliżona do prędkości pieszego”, czyli zapewne ok. 4-5 km/h.
Na chodniku oraz drodze dla pieszych zaistnieje obowiązek ustępowania pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudniania jego ruchu.
Co ważne, obowiązkowe stanie się sygnalizowanie kierunkowskazem, a w przypadku jego braku przez wyciągnięcie ręki w stronę zamierzonej zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu (zawczasu i wyraźnie).
Obowiązkowym będzie też zachowanie bezpiecznego odstępu – nie mniejszego niż 1 metr przy wyprzedzaniu wybranych uczestników ruchu drogowego (rower, wózek rowerowy, hulajnoga elektryczna, UTO, UWR, kolumna pieszych). Do tego nie potrzebowaliśmy wcześniej przepisów – wystarczył zdrowy rozsądek, którego niektórym niestety brakuje.
Przepisy dotyczące UTO, w tym deskorolek elektrycznych i innych jeździków
Przepisy dla tzw. „kółek” i deskorolek elektrycznych są niemalże identyczne jak w przypadku hulajnóg elektrycznych. Jedyną różnicą jest to, że UTO z wyłączeniem hulajnóg elektrycznych NIE MOGĄ korzystać z jezdni.
Deskorolka elektryczna Boosted Board Mini 1S. | Źródło: Booster Board
Wszystkie najważniejsze zmiany polska Policja zebrała w całość i opublikowała w Internecie w formie przejrzystego arkusza. Najważniejsze przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych i innych UTO znajdziecie tutaj.
Źródło: Policja.pl