InPost poinformował o starcie nowego ekologicznego projektu dla polskich gmin. Chodzi tu o budowę wiat solarnych, które będą nie tylko schronieniem dla osób czekających na autobus, ale także zasilą stojące obok nich Paczkomaty. Pierwsza tego typu instalacja już działa i wkrótce możemy spodziewać się debiutu kolejnych. Zerknijmy na to wszystko nieco bliżej.
Paczkomaty zasilane energią z wiat solarnych – brzmi super
Paczkomaty na dobre rozgościły się w naszym kraju – wiele osób nie wyobraża sobie bez nich internetowych zakupów. InPost wciąż jednak próbuje zwiększyć popularność tych urządzeń oraz poprawiać ich dostępność, szczególnie na terenie mniejszych miejscowości. Ma w tym pomóc ogłoszone właśnie przedsięwzięcie.
Polega ono na budowaniu wiat solarnych na przystankach autobusowych we wsiach i miasteczkach. Pierwsza taka instalacja pojawiła się w gminie Nędza w województwie Śląskim. Na dachu umieszczono cztery panele słoneczne o łącznej powierzchni 5,25 metrów kwadratowych. Mogą one wygenerować zieloną energię o maksymalnej mocy 720 W.
W przeciągu roku dojdzie więc do wytworzenia 680 kWh. Przełoży się to na redukcję śladu węglowego o 183,24 kilogramów dwutlenku węgla. Najważniejsze jest jednak to, że 79 procent zgromadzonej energii przeznaczone jest na zasilanie stojącego obok Paczkomatu. Natomiast 21 procent na potrzeby użytkowników. Mowa o oświetleniu, gniazdach USB oraz ładowarkach indukcyjnych.
Mamy więc do czynienia z sytuacją, gdzie Paczkomaty są w pełni zasilane z wiaty autobusowej, co należy uznać za świetną wiadomość – zwłaszcza w kontekście dbania o klimat. Jeśli zaś chodzi o kolejne podobne instalacje, to zostaną one zainstalowane w Kielcach oraz w gminie Słupno.
Tego typu projekt jest częścią programu InPost Green City, którego głównymi założeniami są ograniczenie emisji CO2 oraz ruchu samochodowego w centrach polskich miast. Chodzi także o podarowanie mieszkańcom narzędzi pozwalającym im na branie udziału w tzw. ekologicznej rewolucji.
Jako mieszkaniec wsi muszę stwierdzić, że tego typu wiaty solarne to świetny pomysł, zwłaszcza jeśli obok nich będzie stał Paczkomat. Wiele przystanków niestety nie oferuje jakichkolwiek wiat, przedsięwzięcie realizowane przez InPost może ten problem choć trochę rozwiązać. Dodatkowym plusem jest obecność możliwości ładowania telefonu podczas czekania na autobus.
Pozostaje czekać na zwiększoną dostępność takich miejsc.
Źródło: InPost (informacja prasowa) / Zdjęcie otwierające: InPost