Każdy, kto pamięta lata 90′ XX wieku, pamięta również doskonale niemal wszechobecne wtedy kioski Ruchu. W punktach polskiego przedsiębiorstwa handlu detalicznego zaopatrywano się przede wszystkim w prasę, papierosy oraz różnorakie drobiazgi. Wraz ze wzrostem znaczenia Internetu i spadkiem zainteresowania prasą drukowaną placówki Ruchu straciły na znaczeniu. Teraz dowiedzieliśmy się, że po 106 latach RUCH wycofuje się z dystrybucji prasy.
RUCH wycofuje się z dystrybucji prasy
Jak informuje serwis wirtualnemedia.pl, władze spółki RUCH S.A. podjęły decyzję o wycofaniu się z dystrybucji prasy. Izba Wydawców Prasy rozesłała informację o decyzji Ruchu, co potwierdził jej prezes, Marek Frąckowiak. O tak radykalnym kroku zadecydowały względy ekonomiczne.
Przekazano, że dystrybucja prasy będzie prowadzona już tylko do końca kwietnia 2024 roku. Po tym terminie, począwszy od 1 maja 2024 roku, rozliczane będą wyłącznie dotychczasowe dostawy do punktów sprzedaży prasy i prowadzone będą rozliczenia z wydawcami, celem realizacji obowiązujących umów. Jednocześnie umowy z wydawcami i siecią punktów sprzedaży prasy zostaną wypowiedziane do końca stycznia.
Najstarszy polski kolporter prasy będzie ją sprzedawał tylko do końca kwietnia. Jak podaje serwis źródłowy:
W prasę od maja punkty własne spółki Ruch zaopatrywał będzie jeden z obecnych na rynku dystrybutorów, podobnie jak punkty będące własnością Orlenu oraz stacje benzynowe Orlenu.
Historia Ruchu sięga 1918 roku, kiedy to w Warszawie założono Polskie Towarzystwo Księgarni Kolejowych RUCH. Pierwszy kiosk otwarto w styczniu 1919 roku na peronie Dworca Głównego (Wiedeńskiego) w Warszawie. Firma na początku swojej działalności zajmowała się przede wszystkim dystrybucją prasy, produktów szybkozbywalnych, prenumeratą, usługami kurierskimi i logistyką kontraktową.
W ciągu ostatnich 4 lat zlikwidowano aż połowę kiosków Ruchu. Decyzja o wycofaniu się z dystrybucji prasy przez Ruch wydawała się nieunikniona.
Obecnie udziałowcem większościowym Ruchu jest PKN Orlen (65% akcji), a pozostałymi PZU, PZU Życie i Alior Bank (35% akcji).
Źródło: wirtualnemedia.pl