System kaucyjny w Polsce coraz bliżej. Nowe szczegóły

Piotr MalinowskiSkomentuj
System kaucyjny w Polsce coraz bliżej. Nowe szczegóły

System kaucyjny jest wyczekiwany przez wielu mieszkańców naszego kraju. Właśnie doczekaliśmy się publikacji kolejnych interesujących szczegółów na jego temat. Pozyskaliśmy drugiego operatora nadchodzącego rozwiązania – uzyskał on stosowne zezwolenie resortu klimatu i środowiska. Wygląda więc na to, że już wkrótce przedsięwzięcie wejdzie w końcową fazę przygotować. To bardzo ważna wiadomość, warto więc poznać jej szczegóły.

System kaucyjny w Polsce – co, jak, gdzie i kiedy?

Otrzymywanie pieniędzy za każdą opróżnioną butelkę brzmi jak raj na ziemi, czyż nie? Dobrze zorganizowany system pozwala przy okazji dbać o środowisko i usprawniać pracę poszczególnym osobom. Zawsze z zazdrością zerkaliśmy w stronę naszych sąsiadów, gdzie automaty kaucyjne istnieją od dłuższego czasu. Polska na szczęście przestanie być wkrótce gorszym pod tym względem miejscem. Przynajmniej teoretycznie.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydała zezwolenie na prowadzenie systemu kaucyjnego podmiotowi PolKa – do tej pory wyłącznie Zwrotka posiadała uprawnienia do prowadzenia selektywnej zbiórki opakowań. Chodzi oczywiście o puszki, butelki plastikowe oraz butelki szklane. Wspomniana firma postanowiła już wykonać pierwsze kroki jeśli chodzi o projektowanie i wdrażanie stosownych procesów. Dzięki temu nie ma dojść do jakichkolwiek opóźnień. Wszystko będzie rzekomo gotowe już na wakacje, wtedy rozpoczną się zewnętrzne testy.

PolKa założona została przez Fundację Odzyskaj Środowisko należącą do MB Group. Podmiot ma ponad 15-letnie doświadczenie w branży recyklingu. Jego głównym celem jest natomiast promowanie ekologii, popularyzowanie idei recyklingu oraz podnoszenie świadomości społeczeństwa jeśli chodzi o utylizowanie sprzętów elektrycznych. Palce miesza w projekcie także InPost, wiceprezes korporacji (Sebastian Anioł) jest bowiem członkiem rady nadzorczej operatora systemu kaucyjnego.

Kary za niedostosowanie się do przepisów będą ogromne

Jeśli chodzi o sam system aukcyjny w Polsce, to ten zacznie planowo obowiązywać już od 1 stycznia 2025 roku. Wymagania będą wyśrubowane, ponieważ celem na pierwsze 12 miesięcy jest zebranie 77% opakowań i odpadów opakowaniowych wprowadzanych na rynek. Gdy podmiotom nie uda się zrealizować tego celu, to będą musiały uiścić specjalną opłatę produktową. Opóźnienia z wprowadzaniem systemu także poskutkują negatywnymi skutkami. Chodzi o m.in. nałożenie kar administracyjnych wynoszących nawet 500 tys. zł.

Już wkrótce możemy spodziewać się więc podejmowania kluczowych decyzji przez największe polskie sklepy. Nastąpią inwestycje w automaty, przebudowy obiektów czy dokonanie zmian w dotychczasowym sposobie działania. W przejściu przez te wszystkie procesy mają pomóc wspomniane wyżej PolKa oraz Zwrotka. Czas pokaże co z tego wyjdzie.

Pozostaje mieć nadzieję, że resort klimatu i środowiska poradzi sobie z implementacją niezbędnych zmian. System kaucyjny bez wątpienia ucieszy wielu konsumentów, którzy po wypiciu napoju oddadzą butelkę do specjalnej maszyny i zgarną środku na kolejne zakupy. Biedronka swego czasu testowała już tego typu rozwiązanie.

Źródło: Wiadomości Handlowe / Zdjęcie otwierające: unsplash.com (@jannerboy62)

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.