Narzędzie sztucznej inteligencji Jasper od Nvidii, stworzyło piosenki niczym Kiss czy Metallica
Dostępne w płatnym modelu abonamentowym narzędzie Jasper opracowane przez Nvidię pozwala na przygotowywanie najróżniejszego typu treści. Mogą być w stylu blogów, opisów na strony internetowe czy wpisów dla mediów społecznościowych. Możliwości Jaspera są naprawdę duże, ale wszystko trzeba ustawić zaprzęgając do tego zestaw różnych instrukcji. Fraser Lewry z Louder zaprogramował Jaspera w taki sposób, aby stworzył kilka tekstów piosenek w stylu znanych rockowych i metalowych sław.
Wszystkie próbki możecie przeczytać na stronie Louder w tym miejscu. Wśród nich znalazły się teksty stylizowane na takie brytyjskie i amerykańskie zespoły z szeroko pojętego rocka i metalu, jak Judas Priest, AC/DC, Metallica, Lynyrd Skynyrd, Black Sabbath, Manowar, Motorhead, Jethro Tull, Kiss, Led Zeppelin i GG Alin. Przykładowe dwie piosenki możecie znaleźć na powyższym screenie.
To nie pierwszy taki przypadek, kiedy SI stworzyła sztukę, wyniki takich praktyk bywają nietypowe
Według Frasera Lewry część piosenek wygenerowanych przez sztuczną inteligencję jest naprawdę niezła i wiarygodnie naśladuje styl danego zespołu. Pozytywnie wypowiadał się chociażby o Kiss czy Lynyrd Skynyrd. Metallica też wyszła całkiem nieźle. Z drugiej strony redaktor serwisu Louder podkreśla, że narzędziu daleko do ideału, co widać szczególnie w tekstach Jethro Tull czy AC/DC, które miałyby odbiegać od klimatu zespołów.
Jak widać jesteśmy coraz bliżej opracowania sztucznej inteligencji, która z powodzeniem mogłaby zastąpić ludzi w pracy twórczej. Próby tego typu są już prowadzone od lat, ale zwykle z dziwnym skutkiem. Chociażby pierwszy film o tytule Sunspring, do którego sztuczna inteligencja (Benjamin) napisała kilka lat temu scenariusz. Mimo gatunku SF i tak był dość surrealistyczny i w wielu miejscach nie miał sensu. Całość dostępna jest w języku angielskim za darmo na YouTube. Powyżej możecie obejrzeć cały wspominany film. Nie jest długi, z napisami trwa tylko około 9 minut.
Źródło: loudersound / własne / Foto tytułowe: Pixabay