W tandemie z kablówką
Rynek mobilnej telewizji jest w Polsce dobrze rozwinięty. Najwięksi gracze na rynku usług telewizyjnych, dedykowane aplikacje mobilne udostępniają za darmo. Użytkownicy zwykle są weryfikowani w oparciu o login lub numer abonenta oraz hasło. Taką politykę mają platformy Cyfrowy Polsat (IPLA), nc+ (nc+go) oraz operatorzy kablówki Inea (Inea Online TV) i UPC (Horizon go).
Odrębnym przypadkiem są usługi TVP Stream oraz HBO GO. Pierwsza z nich to platforma mobilna Telewizji Polskiej, która przynajmniej w założeniu realizuje w sieci misję publiczną TVP. Na terenie Polski dostęp do niej mają wszyscy użytkownicy smartfonów i tabletów. HBO GO to natomiast aplikacja VOD, ściśle powiązana z ofertą HBO. Aby z niej korzystać, musimy zakupić u wybranego dostawcy usług TV pakiet programów HBO. Cyfrowy Polsat poza internetową usługą IPLA, oferuje również TV Mobilna – telewizję opartą o niewielki, przenośny dekoder M-T 5000. Jest to interesujące rozwiązanie dla osób, które obawiają się kosztów związanych z transferem danych lub nie mają dostępu do sieci. Dekoder współpracuje z urządzeniami mobilnymi, a sygnał telewizyjny jest przesyłany poprzez sieć lokalną (Wi-Fi). Niestety, TV Mobilna to oferta płatna ekstra i niezależna od innych pakietów Cyfrowego Polsatu.
Od operatora komórkowego
Jeśli nie oglądamy telewizji na co dzień, ciekawym rozwiązaniem może być zakup pakietu telewizji mobilnej od operatora komórkowego. Usługi takie oferowane są przez cztery największe telekomy, przy czym treści dostarczają zwykle partnerzy zewnętrzni.
Abonenci Plusa mogą wybrać jeden z dedykowanych pakietów IPLA, podobnie zresztą jak abonenci internetu mobilnego z Cyfrowego Polsatu. W Orange znajdziemy ofertę Telewizja Tu i Tam, a T-Mobile sprzedaje usługę Iplex. Play jeszcze niedawno oferował TV.Play.pl, a więc własny wariant telewizji internetowej NEXT Plus. Obecnie przekierowuje abonentów do usługi Global TV Go.
Jak oglądać i o czym pamiętać?
Usługi telewizji mobilnej dostępne są poprzez aplikacje dla systemów Android oraz iOS. Rzadziej dla Windows Phone (przykłady to IPLA i TVP Stream). Nadawcy proponują nam również aplikacje webowe. Telewizję możemy w takim przypadku oglądać również przez przeglądarkę na swoim pececie. Nie jest to jednak żelazną regułą.
Koniecznie należy pamiętać o tym, iż praktycznie wszystkie usługi bazują na streamingu wideo. Bez dostępu do szybkiego internetu, korzystanie z nich będzie mocno utrudnione lub wręcz niemożliwe. Streaming generuje duże transfery danych. W przypadku korzystania z internetu mobilnego na smartfonie lub tablecie, lepiej monitorować wykorzystanie pakietów. Nawet darmowa usługa może narazić nas na dodatkowe koszty, jeśli przekroczymy miesięczne limity. Wyjątkiem jest wspomniana już TV Mobilna od Cyfrowego Polsatu, gdzie do dyspozycji mamy mobilny dekoder DVB-T.
O urządzeniach słów kilka…
Smartfony z dużym wyświetlaczem i tablety całkiem nieźle nadają się do oglądania telewizji poza domem. Nie jest jednak powiedziane, że musimy się ograniczać do jednej grupy urządzeń. Gdy kilkucalowy ekran nam nie wystarcza, zawsze możemy uzbroić się w niewielki pikoprojektor. Taki projektor można podłączyć do smartfona. Mieści się w kieszeni, a do jego ustawienia możemy wykorzystać statyw do aparatu.
Jeszcze ciekawszym rozwiązaniem jest wysokiej klasy projektor z Androidem o funkcjonalności smart TV, na którym aplikację telewizji mobilnej zainstalujemy bezpośrednio. Dobrym przykładem takiego przenośnego kina domowego jest Philips Screeneo. Urządzenie wyposażone zostało w Wi-Fi oraz wbudowane głośniki 2.1. Dzięki technologii ultra-krótkiego rzutu, projektor może wyświetlać obraz o przekątnej do 100 cali z odległości mniejszej niż pół metra.
Duży potencjał mają odtwarzacze multimedialne oparte na Androidzie. Urządzenia takie jak Measy B4S możemy podłączyć do każdego monitora lub telewizora ze złączem HDMI. Dzięki nim możemy stosunkowo niewielkim kosztem zamienić stary odbiornik telewizyjny w nowoczesne smart TV.
Podsumowując, aplikacje telewizji mobilnej w tandemie z odpowiednim urządzeniami, mogą nam zagwarantować ciągły dostęp do bogatej oferty kanałów i usług VOD. Zarówno w czterech ścianach jak i poza nimi. Są użyteczne tam, gdzie nie mamy dostępu do platform satelitarnych czy kablówki.
Źródło/Zdjęcie: Sagemcom