Trwają masowe kontrole dot. abonamentu RTV. Miliony złotych kar

Maksym SłomskiSkomentuj
Trwają masowe kontrole dot. abonamentu RTV. Miliony złotych kar

Kilka dni temu poznaliśmy stawki za abonament RTV na 2025 rok. Podatek wbrew licznym zapewnieniom polityków wcale nie odchodzi w niepamięć, ani nie zmieni się też w najbliższym czasie metoda jego egzekwowania. To, co się zmienia, to coraz częstsza weryfikacja dokonywania opłaty przez obywateli. W 2024 roku trwają masowe kontrole w zakresie opłacania abonamentu RTV. Nałożone w I kwartale kary idą w miliony złotych.

Skarbówka prowadzi masowe kontrole dotyczące abonamentu RTV

Wysokość abonamentu RTV w 2025 roku wyniesie, podobnie z resztą jak w 2024 i 2023 roku, 8,70 złotych za 1 miesiąc użytkowania odbiornika radiowego i 27,30 złotych za 1 miesiąc w przypadku opłaty za telewizor i radio. Polacy zgodnie z wieloletnią tradycją w lwiej części lekceważą konieczność jego opłacania, co dla wielu osób skończyło się już karami.

Według informacji przekazywanych przez Biuro Komunikacji i Promocji, w 1. kwartale 2024 roku wszczęto postępowania egzekucyjne na podstawie 5233 tytułów wykonawczych. Na ich podstawie udało się odzyskać 5,951 miliona złotych. Dla porównania, w analogicznym okresie 2023 roku na podstawie 5126 tytułów wyegzekwowano 6,305 miliona złotych. Jednym słowem: tytułów wystawiono więcej, ale pieniędzy wpłynęło mniej. Kontrole abonamentu RTV przybierają na sile, ale kwoty płynące z tego tytułu są skromniejsze.

Za skierowanie sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego odpowiada wierzyciel – Dyrektor Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej S.A., który kieruje tytuł wykonawczy do organu egzekucyjnego. Organ (naczelnik urzędu skarbowego) wszczyna egzekucję administracyjną na wniosek wierzyciela i na podstawie wystawionego przez niego tytułu wykonawczego. Organ egzekucyjny jest zobowiązany jedynie do zbadania czy obowiązek objęty tytułem wykonawczym podlega egzekucji administracyjnej oraz czy spełnia wymogi formalne. Nie jest natomiast uprawniony do badania zasadności i wymagalności obowiązku objętego tytułem wykonawczym

– przekazał w rozmowie z Wirtualnemedia.pl resort finansów.

Polacy nie płacą abonamentu RTV

W dzisiejszych czasach bardzo dużo osób płaci za dostęp do telewizji przeróżnym operatorom, przez co nie widzi potrzeby wnoszenia dodatkowej opłaty na rzecz abonamentu RTV. Z końcem 2022 roku abonament RTV opłacało 34,7 procent zobowiązanych, czyli 828 tysięcy osób. Na liczbę składało się 589 tysięcy gospodarstw domowych i 239 tysięcy abonentów instytucjonalnych. W 2021 roku opłatę wnosiło ponad 900 tys. osób fizycznych i podmiotów.

W bazie Poczty Polskiej na koniec 2023 roku zarejestrowano 4,947 miliona abonentów. Przypominam, że po dokonaniu wyrejestrowania odbiornika zostaje się skreślonym z tej bazy. Ba, jeżeli ktoś nie dokona rejestracji odbiornika, to nigdy do niej nie trafi. Kontrole dotyczące abonamentu RTV przestaną być wtedy „zagrożeniem”.

Ważne: nie ma obowiązku wpuszczania kontrolerów Poczty Polskiej do domów i mieszkań w celu umożliwienia im kontroli obecności odbiornika radiowego lub telewizyjnego. Kontrolerzy Poczty Polskiej potrafią jednak nawet sprawdzać… samochody zaparkowane na ulicy. Tak, abonament RTV opłacać trzeba nawet za radio w samochodzie. Ba, Naczelny Sąd Administracyjny twierdzi, że trzeba go wnosić również za smartfony, komputery i tablety.

Kary za niepłacenie abonamentu

Osobom nie opłacającym odbiornika radiowego grozi kara w wysokości 30-krotności stawki miesięcznej za jeden odbiornik. Mowa o kwocie 261 złotych w przypadku odbiornika radiowego i 819 złotych w przypadku abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Źródło: Biuro Komunikacji i Promocji, Wirtualnemedia.pl

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.