W Polsce sypią się mandaty za zbyt szybką jazdę hulajnogami

Maksym SłomskiSkomentuj
W Polsce sypią się mandaty za zbyt szybką jazdę hulajnogami
Nowe zasady korzystania z hulajnóg elektrycznych obowiązują od 20 maja 2021 roku, ale wciąż nie wszyscy Polacy są świadomi istnienia zaostrzonych przepisów. Na hulajnogach tych można poruszać się z maksymalną prędkością 20 km/h i przy zachowaniu zdrowego rozsądku. W razie poruszania się na chodniku prędkość musi być zbliżona do prędkości pieszego, czyli wynosić ok. 4 km/h. Podczas gdy wielu osobom przepisy wydają się martwe, policja je egzekwuje. Zatrzymanemu przez policjantów w Pozedrzu 37-latkowi daleko było do rekordu, ale mimo to został ukarany mandatem.

Nie przegap: Polak przekroczył prędkość o 50 km/h… na hulajnodze

Mandat za przekroczenie prędkości na hulajnodze

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Węgorzewie donoszą o ukaraniu mandatem w wysokości 200 złotych 37-latka poruszającego się hulajnogą elektryczną. Do zdarzenia doszło 14 lutego ok. godziny 16:00 w miejscowości Pozedrze. Pojazd poruszał się po drodze i został złapany przez policyjny fotoradar. Prędkość pojazdu wynosiła 37 kilometrów na godzinę.

Zatrzymany mężczyzna nie skrywał zdziwienia. Prawdę mówiąc trudno nie dziwić się zdumieniu ukaranego, gdyż hulajnogi swojego czasu nie miały montowanych ograniczników prędkości i nie są wyposażone w homologowane liczniki prędkości. 37-latek mógł nawet nie wiedzieć, że przekracza prędkość o 17 km/h. Mandat za takie przekroczenie prędkości wyniósł 200 złotych.

Polecamy: Robisz to z hulajnogami elektrycznymi? Jesteś egoistą, a nawet gorzej

Wraz z policjantami przypominam zasady poruszania się hulajnogami elektrycznymi. Nie można nimi już jeździć tam, gdzie się żywnie podoba.

hulajnoga elektryczna

Gdzie można jeździć na hulajnodze elektrycznej?

  • na drodze dla rowerów
  • na pasie ruchu dla rowerów

w przypadku braku powyższych:

jezdnią – obowiązkowo, gdy ruch pojazdów odbywa się po niej z dozwoloną prędkością nie większą niż 30 km/h oraz brakuje drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów
chodnikiem lub drogą dla pieszych – prędkość musi być prędkością „zbliżoną do prędkości pieszego”, czyli ok. 4-5 km/h.

Sprawdź: 80-latek ukarany za jazdę hulajnogą. Wysokość kary może zaskakiwać

Jednocześnie na chodniku oraz drodze dla pieszych istnieje obowiązek ustępowania pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudniania jego ruchu.

Hulajnoga elektryczna nie dla każdego

Osoby powyżej 18. roku życia mogą korzystać z hulajnóg elektrycznych bez uprawnień. Osoby w wieku 10-18 lat muszą dysponować kartą rowerową lub prawem jazdy kat. AM, A1, B1 lub T. Dzieci poniżej 10. roku życia nie mogą poruszać się po drogach. Wyjątek stanowi strefa zamieszkania, gdzie dziecko do 10. roku życia może poruszać się na hulajnodze elektrycznej pod opieką osoby dorosłej.

Źródło: KPP w Węgorzewie

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.