Zmiana standardu nadawania TV najwyraźniej zagraża życiu i zdrowiu Polaków

Maksym SłomskiSkomentuj
Zmiana standardu nadawania TV najwyraźniej zagraża życiu i zdrowiu Polaków
Piszę to z przykrością, ale system powiadomień Alert RCB stał się parodią samego siebie. Coś, co stworzono z myślą o przestrzeganiu Polaków przed prawdziwymi zagrożeniami jest obecnie tylko dodatkowym kanałem informacyjnym dla władz naszego kraj. Był nadużywany wielokrotnie, a teraz został wykorzystany ponownie wbrew pierwotnym celom. Aż trudno uwierzyć, że Alert RCB ostrzega Polaków przed… zmianą sygnału nadawania cyfrowej telewizji naziemnej.

Według RCB zmiana sygnału nadawania TV to zagrożenie dla życia lub zdrowia Polaków

Naprawdę, nie zmyślam. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w sekcji pytań i odpowiedzi dotyczących Alertu RCB tłumaczy wyraźnie:

„Wiadomości tekstowe (SMS) są wysyłane tylko w nadzwyczajnych sytuacjach, gdy zagrożone jest bezpośrednio życie i zdrowie. W zależności od zaistniałych okoliczności.”

Poniżej zamieszczam zrzut ekranu, a tutaj odnośnik do strony, na której możecie znaleźć takie informacje. Sam sobie przecież tego nie wymyśliłem.

alert rcb po co

Wiadomości tekstowe są wysyłane w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Jasne. | Źródło: mat. własny – zrzut ekranu z gov.pl

Tymczasem 23 kwietnia w kilku województwach kraju rozesłano Alert RCB o treści (pisownia oryginalna):

„25 kwietnia w zachodniopomorskim nastapi zmiana standardu nadawania TV naziemnej. Sprawdz czy Twoj telewizor dziala w nowym systemie. Info: gov pl cyfrowaTV”

alert rcb tv naziemna
Źródło: internet

Ma to oczywiście związek ze zmianą standardu nadawania z DVB-T na DVB-T2. Rząd przygotował z tej okazji dopłaty 250 złotych na zakup telewizora i 100 złotych na zakup dekodera.

Przypominam, że według harmonogramu wyłączenia standardu DVB-T przebiegają w następującej kolejności:

  • 28 marca 2022 roku – woj. dolnośląskie, lubuskie i zach. część woj. wielkopolskiego
  • 25 kwietnia 2022 roku – woj. zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, płn-zach mazowieckie, wielkopolskie
  • 23 maja 2022 roku – woj. małopolskie, śląskie, opolskie, łódzkie, podkarpackie, płd wielkopolskiego, płd Mazowsza
  • 27 czerwca 2022 roku – woj. podlaskie, lubelskie, warmińsko-mazurskie

Jak widać dzisiejszy etap jest już drugim z kolei. Kampania informacyjna trwa od wielu miesięcy i zmiana standardu nadawania nie jest pilną informacją, a już na pewno nie taką, która powinna skłonić Rządowe Centrum Bezpieczeństwa do zasypywania Polaków wiadomościami. Uznano inaczej.

„W związku z nadchodzącą zmianą standardu nadawania telewizji naziemnej, do odbiorców w województwie pomorskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim przesłano #AlertRCB” – czytamy w tweecie RCB.


Alert RCB potrzebuje zmian

Czy to źle, że Polacy są informowani o tego rodzaju telewizyjnej „rewolucji”? Nie, to bardzo dobrze. Wiele osób dziwi się jednak, że informacje te dystrybuuje się poprzez kanał, który nie jest do tego przeznaczony. Alert RCB informował wcześniej obywateli o nadchodzących… wyborach w trakcie pandemii, zachęcając do udziału w nich. Już wtedy w sieci dało się słyszeć liczne głosy krytyki, związane z takimi działaniami. 

Alert RCB działa niezgodnie ze celami, do których go stworzono i albo należy zmienić te cele – czego jak widać na witrynie gov.pl nadal nie zrobiono – albo zaprzestać podobnych praktyk.

Źródło: mat. własny, Gov.pl

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.