W tym roku Microsoft świętował swoje 49. urodziny, ale nie oznacza to wcale, że na tym skończyły się tegoroczne okazje do celebracji w Redmond. Dokładnie dziś 39 lat stuknęło systemowi Windows. To właśnie 20 listopada 1985 roku wydano system Windows 1.0, choć technicznie rzecz biorąc było to wydanie o numerze 1.1 (a właściwie to 1.01).
System Windows jest już z nami 39 lat
Microsoft do wydania systemu Windows 1.0 przygotowywał się naprawdę długo. Pierwotna premiera, planowana na 1984 rok, spaliła na panewce… podobnie jak nazwa OS-u. Dacie wiarę, że pierwotną nazwą Windows miał być Interface Manager?! Nazwę Windows zawdzięczamy Rowlandowi Hansonowi, szefowi działu marketingu, któremu udało się przekonać mocodawców do innej nazwy. Uff. Finalnie debiut oprogramowanie zaliczyło 20 listopada 1985 roku i było reklamowane w dość kiczowaty sposób przez samego Steve’a Ballmera. Tak, chodzi dokładnie o TĘ słynną reklamę. Kiedyś to było.
- Nie przegap: Siedem rzeczy, których nie wiedziałeś o Windows 95
W chwili swojego debiutu Windows rzucał wyzwanie obecnych już na rynku graficznym systemom od Apple i IBM. Wielu użytkowników korzystających z AmigaOS nie chciało przesiadać się na nowsze oprogramowanie. Nic dziwnego, bo oprogramowanie to działało po prostu… lepiej! Windows oferował mniejsze możliwości personalizacji i funkcjonował mniej wydajnie. Wystarczyło jednak trochę czasu i głównie ze względu na rosnącą powszechność komputerów osobistych Microsoft wyszedł z pojedynku zwycięsko.
Wymagania systemowe Windows 1.0 jak na tamte czasy wcale nie były niskie! Komputer musiał być bowiem wyposażony w czytnik dwustronnych dyskietek lub dysk twardy, co najmniej 256 kilobajtów RAM-u (dobrze było mieć 512 KB) oraz kartę EGA (ang. Enhanced Graphics Adapter). Swoją drogą, wiecie dlaczego nie kartę CGA (ang. Color Graphics Adapter)? Bo przy odpowiednio wysokim taktowaniu zegara zawodziła na nich technika przełączania palet kolorów.
Należy pamiętać, że Windows 1.0 był tylko i aż nakładką graficzną na system MS-DOS. Oferował jednak interfejs o wiele bardziej przyjazny „zwykłym śmiertelnikom”. Klikanie na jego elementy było o niebo wygodniejsze niż wpisywanie komend w celu uruchamiania programów.
Windows 1.0 został zastąpiony przez Windows 2.0 dopiero 9 grudnia 1987 roku. Mówi się, że dopiero to wydanie odniosło prawdziwy sukces komercyjny.
Źródło: mat. własny