Przedstawicielka Adobe przekazała w wywiadzie, że sztuczna inteligencja nie zabierze pracy profesjonalistom. Natomiast jej zdaniem pozostałym osobom otworzy nowe możliwości w zakresie tworzenia nowych treści multimedialnych. Najwidoczniej ta postawa wynika z faktu, że firma Adobe sukcesywnie wprowadza rozwiązania oparte na AI do swoich programów graficznych.
Adobe widzi szanse w rozwoju AI
Generatory grafik jak Dall-E pozwalają każdemu na stworzenie własnego obrazu. Dlatego pojawiają się głosy, że rzekomo graficy stracą pracę. Przeciwnego zdania jest jednak Ashley Still, która jest starszą wiceprezeską mediów cyfrowych w Adobe.
Postać ta przekazała w wywiadzie dla portalu biznesowego Fortune, że widzi nowe możliwości w rozpowszechnieniu sztucznej inteligencji. Jej zdaniem AI głównie oznacza nowe szanse dla branży graficznej. A. Still podała przykład, że wynalezienie aparatu cyfrowego spowodowało, iż więcej osób jest w stanie robić zdjęcia. Mimo tego nadal są potrzebni profesjonalni fotografowie.
Według A. Still rozpowszechnienie się sztucznej inteligencji sprawi, iż więcej osób zacznie tworzyć grafiki. Jednocześnie zwiększy się zapotrzebowanie na profesjonalistów. W przypadku omawianej branży graficznej chodzi m.in. o konieczność poszukania wykwalifikowanych osób do zatrudnienia. Ludzi umiejących posługiwać się np. generatorami obrazów.
Adobe wprowadziło AI do swoich narzędzi
Postawa A. Still może wynikać z tego, że firma Adobe opracowała trzy nowe modele językowe dla swoich programów. Znalazły one zastosowanie w Photoshopie (Firefly 2), Illustratorze (Firefly Vector) i Adobe Expressie (Firefly Design). Dzięki nim możliwe jest generowanie konkretnych grafik. Przy czym oddano użytkownikom m.in. możliwość wgrania przykładowego pliku graficznego w celu wskazania docelowego efektu, który jest przez nich pożądany.
Tego typu funkcjonalność pozwala na szybkie stworzenie grafiki w celu jej późniejszej edycji. Oznacza to oszczędność czasu, więc nie dziwi fakt, iż coraz więcej programów wykorzysta możliwości sztucznej inteligencji. Na pewno przyczyni się to do zwiększenia efektywności wśród profesjonalistów. Dlatego część osób nie postrzega AI jako zagrożenia dla zawodów wymagających kreatywności. Niestety, niektóre odtwórcze zajęcia mogą stracić zapotrzebowanie na zasoby ludzkie.
Źródło: Fortune / Grafika otwierająca: Adobe