W poprzednim tygodniu firma Garmin zaczęła udostępniać aktualizację dla smartwatchy oraz komputerów rowerowych. W pierwszej kolejności update zobaczyli użytkownicy Forerunner’ów 255, 265, 955, 965 (wersja 16.17), a następni w kolejce byli m.in. posiadacze zegarków serii fenix 7, epix (Gen 2), Enduro 2 (14.36), Instinct (13.21), Venu (6.22). Producent nie zapomniał również o swoich komputerach rowerowych i nowe oprogramowanie układowe otrzymały urządzenia z serii Edge 540, 840 oraz 1040.
Poniżej lista nowości oraz zmian, które pojawiły się w ramach wrześniowego update’u:
Nowości i zmiany m.in. dla smartwatcha Forerunner, fenix 7, epix Gen 2
Wynik wytrzymałości
Funkcja mierzy zdolność do długotrwałego wysiłku i łączy dane treningowe ze wszystkich aktywności.
Mapy mięśni
Możliwość sprawdzenia, które partie mięśni pracują podczas treningów siłowych, HIIT, cardio czy Pilates.
Odcienie czerwieni na wyświetlaczu
Zmiana kolorów na odcienie czerwieni dzięki funkcji „RedShift”. Tryb ten umożliwia lepszą aklimatyzację do ciemniejszych warunków oraz powinien zredukować negatywny wpływ na cykl snu.
Nowe aktywności
Profile dla sportów zespołowych począwszy od piłki nożnej, koszykówki i baseballu po football amerykański, rugby, hokej i lacrosse. Dodatkowo sporty rakietowe, boks i inne.
Wynik, ocena „podbiegów” (hill score)
Funkcja mierzy zdolność do biegania pod górę i ocenia postępy w czasie w oparciu o VO2 max i historię treningów.
Nakładki na mapy pogody
Nakładki map zawierające dane dotyczące temperatury, opadów, zachmurzenia i wiatru.
Aktywność w grach
Integracja z aplikacją Garmin GameOn w celu dostarczania danych, które pomogą graczom lepiej zrozumieć stres, planować przerwy oraz przeglądać poziom energii dzięki funkcji Body Battery.
Aplikacja treningi
Możliwość wyszukiwania i organizacji treningów w tym codziennie sugerowanych oraz tych pobranych lub utworzonych w aplikacji Garmin Connect. Przeglądanie historii treningów bezpośrednio ze zgodnego urządzenia Garmin.
Sugestie dla połowów ryb
Aplikacja oferuje sugestie dotyczące najlepszych dni i godzin na wędkowanie w oparciu o wschody i zachody Słońca oraz Księżyca, uwzględniając lokalizację użytkownika smartwatcha.
Gotowość do treningu
Wynik gotowości na podstawie jakości snu, regeneracji, obciążenia treningowego itp.
Poranny raport
Przegląd snu, regeneracji oraz podglądu treningu zaraz po przebudzeniu. Komunikat dostarczany jest wraz ze statusem HRV i pogodą. Możliwość dostosowania raportu do własnych potrzeb.
Jazda grupowa (GroupRide)
Po utworzeniu trasy w aplikacji Garmin Connect jest możliwość udostępnienia jej innym rowerzystom za pomocą unikalnego kodu (dla: Edge Explore 2, Edge 540, Edge 840 oraz Edge 1040).
Lista nowych funkcji z podziałem na poszczególne urządzenia znajduje się w tym miejscu (j. ang.).
Problemy z wrześniową aktualizacją Garmina
Zdarza się, że po aktualizacji oprogramowania mogą pojawić się mniejsze lub większe problemy. Nie jest to nic szczególnego. Korzystając z wielu urządzeń ubieralnych liczę się z tym, że po update’cie jakaś funkcja może nie działać prawidłowo. Po prostu bugi to nic nadzwyczajnego, zwłaszcza przy dużych zmianach i dodatkach.
Skok HR na podbiegu
Podczas porannego treningu biegowego (z Garmin Coach) na podbiegu zauważyłem spory skok HR. Akurat w tej sytuacji była to pierwsza aktywność po wspomnianej aktualizacji wersji 16.17 dla Forerunnera, którą wykonałem bez czujnika tętna HRM-Pro Plus. Wartość tętna powróciła do prawidłowego (tutaj spadła) po mocnym wstrząśnięciu nadgarstkiem (strzałka na poniższym wykresie). Niemniej jednak mocno podwyższona wartość HR została standardowo zanotowana i wliczona do średniej. Tak na marginesie, dzień wcześniej podczas jazdy na rowerze z pasem HRM nie pojawiały się żadne anomalie.
Dodatkowo warto wspomnieć, że po nocy mój stan wytrenowania zmienił się na „zmęczenie”. Spowodowane jest to zmianą statusu zmienności tętna (HRV), który przeszedł dzień po dniu ze zrównoważonego, przez niezrównoważony do niskiego. Pytanie czy jest to bug, czy rzeczywiście organizm tak nagle zareagował na wczorajsze 45 km jazdy w strefach tętna S1 (3m21s), S2 – spokojna (1h04m39s), S3 – aerobowa (45m47s), S4 (3m6s) – przy średniej HR na poziomie 121 bpm (temp. pow. 28 st. C)? Do tej pory nie widziałem u siebie takiej zmiany, zwłaszcza, że 2 dni z rzędu wynik snu wg Garmina był, b. dobry i świetny, regeneracja przebiegała zgodnie z planem, a stres w weekend jest na ogół niższy niż w dniu powszednim. Być może organizm (to nie jest matematyka) reaguje z opóźnieniem po 3 dniowym wyjeździe firmowym na drugi koniec Polski. W tej sytuacji temat jest otwarty i dodany do obserwacji 🙂
Problemy po aktualizacji, o których można przeczytać na forum dyskusyjnym Garmina to m.in.:
- Monitor tętna (HR) przestał działać po aktualizacji 16.17
- Ekran dotykowy przestał działać po aktualizacji 16.17 (Forerunner 265s)
- Nieprawidłowe tłumaczenie w nowej aplikacji treningowej
- Po aktualizacji możliwe wyświetlanie tylko własnych treningów biegowych
- Po aktualizacji oprogramowania 16.17 Forerunner 9.65 sporadycznie się zawiesza
- Po aktualizacji 16.17 Forerunner 265 nie może się połączyć (sparować) z iPhonem
Na szczęście są to pojedyncze wpisy i często użytkownicy odnotowujący problemy po update’cie otrzymują pomocną dłoń na forum „Garminowców”.
Źródło: Garmin, Wł.