AlmaLinux w końcu ze wsparciem dla Raspberry Pi 5

Maksym SłomskiSkomentuj
AlmaLinux w końcu ze wsparciem dla Raspberry Pi 5

AlmaLinux to darmowa, otwartoźródłowa dystrybucja Linuksa przeznaczona przede wszystkim dla przedsiębiorstw. Została stworzona jako zamiennik dla CentOS, po tym jak Red Hat zmienił jego model rozwoju. AlmaLinux jest w pełni binarnie kompatybilny z Red Hat Enterprise Linux (RHEL), co oznacza, że możesz korzystać z tych samych aplikacji i narzędzi, co w RHEL, bez konieczności płacenia za licencję. Począwszy od udostępnionej właśnie aktualizacji, AlmaLinux oferuje pełne wsparcie dla lubianej platformy Raspberry Pi 5!

AlmaLinux ze wsparciem Raspberry Pi 5

Wśród zalet AlmaLinux wymienia się stabilność, bezpieczeństwo, świetną społeczność oraz fakt, że jest to dystrybucja bezpłatna. Od teraz AlmaLinux stał się dobrym wyborem dla osób korzystających z Raspberry Pi 5. Raspberry Pi to urządzenie znane ze swojej roli w nauczaniu informatyki i programowania, a także ulubieniec entuzjastów majsterkowania.

Zarówno AlmaLinux OS 9.4, jak i AlmaLinux OS 8.10 z domyślnym interfejsem graficznym GNOME współpracują z Raspberry Pi 5. Poinformował o tym w najnowszym wpisie Koichiro Iwao, jeden z deweloperów pracujących nad omawianym tu Linuksem. Jak przyznał, musiał zgłębić różnice pomiędzy Raspberry Pi 5 i Pi 4 oraz lepiej poznać proces rozruchu Raspberry Pi, aby stworzyć kernel AlmaLinux, bazujący na oficjalnym Linux 6.6 LTS, wykorzystywanym przez Raspberry Pi OS.

Obrazy Raspberry Pi są również obsługiwane przez Raspberry Pi 4 Model B, Raspberry Pi 400, Raspberry Pi 3 Model B+ oraz Raspberry Pi 3 Model A+. System operacyjny AlmaLinux dla Raspberry Pi domyślnie używa Wayland jako sesji dla środowiska graficznego GNOME 40.4, korzystając z nazwy użytkownika i hasła almalinux.

Dla kogo AlmaLinux?

AlmaLinux to doskonał wybór dla firm i organizacji poszukujących stabilnej, bezpiecznej i darmowej platformy dla swoich serwerów i aplikacji. Jest również popularny wśród zaawansowanych użytkowników indywidualnych, którzy cenią sobie stabilność i kompatybilność z RHEL.

Źródło: almalinux.org/blog

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.