Czytaj także: Jak usunąć konto Google i wszystkie powiązane z nim usługi?
W dzisiejszym wpisie chciałbym zaprezentować alternatywy dla produktów Google. Wcale nie namawiam nikogo do porzucenia usług oferowanych przez giganta z Mountain View, ani też nie twierdzę, że inne rozwiązania są lepsze. Wiem jednak doskonale, że istnieje grono internautów ceniących sobie prywatność i szukających alternatyw dla propozycji serwowanych przez tę właśnie firmę.
Alternatywy dla Google Chrome
Z wyszukiwarki Google Chrome korzysta blisko 70% internautów. Być może warto pójść pod prąd i skorzystać z aplikacji, która pobiera na Twój temat mniej informacji?
Firefox – lepsza z wydania na wydanie przeglądarka internetowa stawiająca na prywatność
Brave – bazująca na premium przeglądarka, która wycina domyślnie reklamy i trackery i walczy z fingerprintingiem
Tor Browser – przeglądarka bazująca na Firefox, która działa domyślnie w oparciu o sieć Tor
Alternatywy dla wyszukiwarki Google
Wyszukiwarka Google pobiera informacje o Twoim adresie IP, frazach które wyszukujesz, a na domiar złego Twoim identyfikatorze, znajdującym się w plikach cookie. Pewnie znalazłoby się coś jeszcze. Być może wolisz skorzystać z innego rozwiązania.
Wyszukiwarka internetowa DuckDuckGo. | Źródło: mat. własne
DuckDuckGo – przeglądarka rodem z USA, której twórcy podkreślają ochronę prywatności użytkowników i wymuszają korzystanie z HTTPS. Przeglądarka blokuje skrypty śledzące i ocenia prywatność stron.
Mojeek – brytyjski silnik wyszukiwania z własnym crawlerem i indeksem. Akcentuje swoją niezależność i troskę o prywatność internautów.
SwissCows – szwajcarska wyszukiwarka bazująca na szwajcarskiej infrastrukturze i gwarantująca internautom anonimowe, prywatne wyszukiwanie.
Alternatywy dla Gmail
Gmail jest przebieglejszy, niż niejednemu mogłoby się wydawać. Zawartość skrzynek mailowych to dla Google skarbnica wiedzy na temat Waszych zwyczajów, a nawet preferencji zakupowych. Wystarczy, że korzystacie z Gmaila, a Google śledzi Waszą aktywność także poza tą usługą. Alternatywy dla Gmail to:
Interfejs aplikacji ProtonMail. | Źródło: mat. własne
ProtonMail – szwajcarska poczta z szyfrowaniem end-to-end, serwerami w Szwajcarii i darmowymi kontami o pojemności 500 MB.
CTemplar – islandzka poczta z otwartoźródłowym kodem, szyfrowaniem RSA 4096 bit (!) i darmowymi kontami do 1 GB.
Mailfence – belgijska poczta z szyfrowaniem end-to-end i PGP z darmowymi kontami do 500 MB.
Alternatywy dla Map Google
Mapy Google są świetne i przeważnie bezbłędnie prowadzą do celu. Nie oznacza to jednak, że nie możesz poszukać alternatywy. Zwłaszcza te bazujące na OSM Maps są doskonałe.
Mapy Here WeGo. | Źródło: mat. własne
MapHub – narzędzie pozwalające przeglądać, ale też tworzyć interaktywne mapy i dodawać do nich zdjęcia, a nawet umieszczać je później na zewnętrznych serwisach.
OsmAnd – doskonałe mapy i nawigacja online, dostępna w wersjach na PC oraz smartfony z Androidem i iOS. Bazuje na świetnych OSM Maps.
Here WeGo – bezpłatna i wolna od reklam aplikacja spełniająca wymagania GDPR, dostępna na PC oraz urządzenia z iOS i Androidem.
Alternatywy dla Dysku Google
Poniżej znajdziesz kilka dobrych alternatyw dla Dysku Google. Kopie zapasowe swoich plików przechowywać możesz na przykład na:
MEGA. | Źródło: mat. własne
MEGA – nowozelandzki hosting z autentykacją dwuskładnikową, przejrzystym kodem źródłowym oraz darmowymi planami.
NordLocker – intuicyjna i łatwa w obsłudze usługa z szyfrowaniem e2e od Nord VPN – z planami płatnymi i bezpłatnymi.
Tresorit – szwajcarski serwis z szyfrowaniem e2e poprzez AES-256 i TLS, z weryfikacją dwuskładnikową i 3 GB przestrzeni w darmowym planie.
Alternatywy dla Dokumentów Google
Tworzenie dokumentów, arkuszy kalkulacyjnych i prezentacji online z Dokumentami Google jest wygodne, ale mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że istnieje co najmniej kilka równie ciekawych narzędzi, mocniej akcentujących kwestie prywatności.
Interfejs Etherpad. | Źródło: mat. własne
Cryptpad – otwartoźródłowe, szyfrowane narzędzie administrowane przez XWiki SAS z pełnym pakietem aplikacji biurowych.
OnlyOffice – rozwiązanie pozwalające tworzyć online i offline, także w wersji mobilnej.
Etherpad – otwartoźródłowy pakiet umożliwiający tworzenie treści w kooperacji z innymi w trybie online.
Alternatywy dla Google Hangouts
Nie wiem czy ktoś z Was korzysta jeszcze z Google Hangouts, ale jeśli tak, to dobrze jest rozważyć jedną z dwóch poniższych alternatyw.
Signal – prawdopodobnie najbezpieczniejszy komunikator internetowy. | Źródło: mat. własne
Signal – komunikator z szyfrowaniem end-to-end zarówno wiadomości tekstowych, jak i rozmów audio i wideo. Poleca go sam Elon Musk.
Telegram – równie popularny jak Signal komunikator oferujący szyfrowanie end to end oraz weryfikację dwuetapową. Z racji swoich rosyjskich korzeni wielu może podchodzić doń sceptycznie. W przeciwieństwie do Signal, Telegram gromadzi niewielką ilość danych.
Alternatywy dla sklepu Google Play
Pobieranie aplikacji spoza Google Play jest możliwe, choć sytuacja jest dość skomplikowana. Mógłbym polecić APKMirror i Aptoide, jednakże są to serwisy na dwójnasób skompromitowane. Aptoide zaliczyło bowiem wyciek danych ponad 20 milionów użytkowników w ubiegłym roku, a na APKMirror nie brakuje aplikacji z malware w swoim kodzie… Jeśli miałbym wskazać alternatywę dla Google Play, poleciłbym Huawei AppGallery, ale dla niektórych może to oznaczać wpadanie z deszczu pod rynnę. 🙂 Być może warto korzystać z APKMirror i Aptoide w rozważny sposób?
Źródło: mat. własny