Trzeba przyznać, że technologia NVIDIA DLSS bardzo pozytywnie wpłynęła na sytuację graczy dysponujących tańszymi modelami kart graficznych. Dzięki tej nowoczesnej formie uspcallingu, wykorzystującego uczenie maszynowe i sztuczną inteligencję (pol. SI, ang. AI), posiadacze kart graficznych NVIDIA GeForce RTX mogą cieszyć się większą liczbą klatek na sekundę w tytułach wspierających tę technikę. Kolejne generacje DLSS działają coraz lepiej i potrafią nie tylko zwiększyć liczbę FPS, ale też poprawić jakość obrazu. Odpowiednik DLSS od AMD, technologia AMD FSR, nadal znajduje się w tyle za rozwiązaniem konkurencyjnym. Sytuacja ma się jednak zmienić, bowiem według pogłosek AMD chce sięgnąć po upscalling AI.
AMD może wdrożyć upscalling AI
AMD potwierdziło, że opracowuje autorską metodę upscalingu obrazu w oparciu o sztuczną inteligencję (AI). W tej kwestii nie ma na razie absolutnie żadnych szczegółów, ale wiadomo, że pomoże to zbliżyć AMD FSR do technologii NVIDIA DLSS. Taka zmiana wiązałaby się również ze zmianami w konstrukcji kart graficznych od AMD i potencjalnym wzrostem ich cen.
- Sprawdź też: Kierująca elektrycznym Mercedesem w Poznaniu pomyliła gaz z hamulcem. Wjechała do szkoły
W wywiadzie dla podcastu No Priors dyrektor techniczny AMD Mark Papermaster wyjaśnił, w jaki sposób firma AMD wdrożyła akcelerację sztucznej inteligencji w swoich produktach. Powiedział też, że producent planuje wprowadzić w tym roku nowe aplikacje, które będą z niej korzystać.
Umożliwimy sprzętowi AMD upscalling przy użyciu AI i 2024 rok będzie w tej kwestii naprawdę przełomowy
– powiedział w trakcie rozmowy.
NVIDIA DLSS, Intel XeSS i AMD FSR pozwalają graczom zwiększyć rozdzielczość gier, minimalizując jednocześnie wpływ tego zabiegu na wydajność. Podczas gdy DLSS i XeSS wykorzystują sztuczną inteligencję wspomaganą sprzętowo, przez karty graficzne, FSR opiera się wyłącznie na informacjach przestrzennych i czasowych. To właśnie dlatego FSR może działać na dowolnym sprzęcie, co dla wielu graczy było olbrzymią zaletą. Niestety, to także spory hamulec dla samej technologii.
Aby iść na przód trzeba coś poświęcić
Brak wykorzystania sztucznej inteligencji w AMD FSR ma zalety, ale i wady. DLSS i XeSS zapewniają znacznie lepszą jakość obrazu przy mniejszej liczbie wyświetlanych artefaktów. Wymagają jednak właściwych kart graficznych – NVIDA RTX i Intel Arc. AMD FSR obsługuje wszystkie urządzenia do gier, w tym konsole i karty graficzne dowolnego producenta. Jeśli AMD wdroży upscalling AI, musi przygotować na to swoje GPU. Ich ceny mogą przez to wzrosnąć.
AMD nie lubi zastrzegać funkcjonalności do określonego sprzętu, co z resztą Papermaster podkreślił w podcaście. Nie jest więc jasne, do jakich urządzeń byłby ograniczony FSR oparty na sztucznej inteligencji.
Być może więcej szczegółów poznamy, gdy AMD zaprezentuje nowe karty graficzne RDNA 4 i procesory Zen 5.
Źródło: No Priors