Android 15 zmieni definicję szybkiego ładowania. Koniec z mylącymi komunikatami

Anna BorzęckaSkomentuj
Android 15 zmieni definicję szybkiego ładowania. Koniec z mylącymi komunikatami

Gdzie leży granica między wolnym i szybkim ładowaniem smartfonów? Jasne jest, że ładowarki o mocy 5 W gwarantują w zasadzie ślimacze tempo ładowania. Jeśli zaś chodzi o drugi koniec spektrum, zdecydowanie można uznać że 50 W to ładowanie szybkie. Ba, nawet ładowanie z mocą 33 W jest niczego sobie.

Nie wiem czy jednak zdajesz sobie sprawę z tego, że większość smartfonów z Androidem za ładowanie szybkie uznaje ładowanie z mocą już… 7,5 W. To w końcu ma się jednak zmienić, i to jeszcze w tym roku.

Szybkie ładowanie według Google

Jeśli podłączysz do swojego telefonu ładowarkę o mocy do 5 W, Twój telefon z Androidem uzna ją za wolną i wyświetli komunikat „Wolne ładowanie”. W przypadku ładowarki o mocy od 5 do 7,5 W ujrzysz zaś komunikat „ładowanie”, a w przypadku ładowarki o mocy wyższej niż 7,5 W ujrzysz komunikat „szybkie ładowanie”.

Musisz przyznać, że jest to dość zabawne. Mógłbyś bowiem podłączyć, na przykład, takiego Pixela 8a do ładowarki o mocy 10 W, a smartfon będzie myślał, że ma do czynienia z szybkim ładowaniem. Tymczasem obiektywnie można stwierdzić, że ładowanie z mocą 10 W nie jest szybkie.

szybkie ładowanie
Ładowarka o mocy 100 W, dedykowana smartfonowi Huawei Pura 70 Ultra. | Źródło: własne

Dzisiaj coraz więcej smartfonów obsługuje ładowanie z mocą wyższą niż 25 W.  Wiele smartfonów można dostać z ładowarkami o mocy 33 W. Nie brakuje też takich, które obsługują  ładowanie z mocą 50, 67, a nawet 100 W. Ba, niektórzy producenci mają pojedyncze modele, które można ładować z mocą większą niż 200 W.

Idzie potrzebna zmiana

Dobra wiadomość jest taka, że już w Androidzie 15 Google ma zmienić swoją definicję szybkiego ładowania. Najnowsza wersja systemu ma podnieść próg szybkiego ładowania do 20 W. W beta testach jeszcze takiej zmiany nie wprowadzono, ale podobno powinna wejść w życie, gdy system będzie gotowy do premiery.

Warto wspomnieć, że niektórzy producenci smartfonów wyprzedzili Google i w swoich nakładkach systemowych wcześniej podnieśli próg definicji szybkiego ładowania. Na przykład, Xiaomi 14 Ultra w parze z ładowarką o mocy 10 W wyświetla komunikat „ładowanie”, w parze z ładowarką o mocy 20 W komunikat „szybkie ładowanie”, a w parze z ładowarką o mocy 67 W lub wyższej „bardzo szybkie ładowanie”.

Pytanie brzmi, czy w 2024 roku nawet ładowanie z mocą 20 W można uznać za szybkie? To oczywiście kwestia w dużej mierze subiektywna, natomiast mam wrażenie, że już wkrótce i nowa definicja szybkiego ładowania na Androidzie będzie przestarzała 😉.

Źródło: Android Police, fot. tyt. Canva

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.