Google podjęło właśnie decyzję o porzuceniu jednej z wersji systemu Android, która zadebiutowała na rynku niemalże dekadę temu. Do tej pory użytkownicy mieli możliwość korzystania z poszczególnych usług oraz instalowania popularnych aplikacji. Teraz sytuacja uległa drastycznej zmianie, co zauważalnie ograniczy funkcjonalność wielu smartfonów. Mimo wszystko warto zwrócić uwagę na długość wsparcia oferowaną przez technologicznego giganta, choć oczywiście nie ma co liczyć na 10-letnie poprawki zabezpieczeń.
Android 5.0 bez oficjalnego wsparcia ze strony producenta
Współczesne smartfony czy tablety mogą pochwalić się zazwyczaj 5 lub 7-letnim wsparciem w zakresie łatek zapewniających prywatność oraz bezpieczeństwo przechowywanych danych. Obsługa nowej zawartości zazwyczaj trwa znacznie krócej, lecz producenci powoli zmieniają swoją politykę biorąc pod uwagę, że konsumenci coraz rzadziej zmieniają kupowane sprzęty. Nie wszyscy zdają jednak sobie sprawę, że istnieje jeszcze trzeci poziom obsługi systemowych usług.
Zapowiedź systemu Android 5 odbyła się w czerwcu 2014 roku podczas wydarzenia organizowanego przez Google. Użytkownicy mogli skorzystać z funkcjonalności oprogramowania dopiero pięć miesięcy później. Jeśli zaś chodzi o pierwszy obsługiwany smartfon, to była nim Motorola Nexus 6, która potem otrzymała również Androida 5.1.1 – dlaczego więc dziesięć lat później media rozgrzebują tak przestarzały produkt? Jest ku temu niezwykle istotny powód i zapewne nie przyszedłby on Wam do głowy.
Chodzi oczywiście o oficjalne porzucenie wsparcia dla wspomnianej wersji mobilnego systemu operacyjnego. Do tej pory Google bezustannie aktualizowało usługi Google Play na urządzeniach wciąż korzystających z oprogramowania Android 5 – obecnie baza aktywnych konsumentów wynosi mniej niż 1%, więc niezbyt dużo. Nic więc dziwnego, że producent chce skupić się na nowszych i znacznie bardziej popularnych wydaniach. Sam jestem zdziwiony, iż technologiczny gigant nadal wypuszczał stosowne patche.
Co oznacza koniec wsparcia dla usług Google Play?
Rzecz jasna wciąż będzie możliwe uruchomienie starych smartfonów czy tabletów. Bez problemu z nich skorzystamy, lecz nie otrzymamy już jakichkolwiek aktualizacji zabezpieczeń, nowych funkcji czy kompatybilności z popularnymi aplikacjami Google. Teraz należy posiadać sprzęt posiadający na pokładzie system Android 6 lub nowszy. Taka sytuacja potrwa zapewne jeszcze przez rok – w 2023 roku zakończyło się bowiem wsparcie dla Androida 4.
Koncern zachęca do przejścia na nowsze wersje Androida, by otrzymać najnowsze funkcje i ulepszenia. Obecnie powszechnie dostępnym systemem jest ten oznaczony numerem 14. Już za kilka miesięcy powinniśmy być świadkami oficjalnej zapowiedzi iteracji 15 – teraz trwają jej beta testy.
- Przeczytaj również: Dzięki tej stronie powrócisz do czasów, kiedy królował Windows 98
A Wy z której wersji systemu operacyjnego korzystacie? Koniecznie podzielcie się tym za pośrednictwem sekcji komentarzy.
Źródło: Phone Arena / Zdjęcie otwierające: instalki.pl (Mateusz Ponikowski)