Android automatycznie zarchiwizuje aplikacje, których nie używasz

Anna BorzęckaSkomentuj
Android automatycznie zarchiwizuje aplikacje, których nie używasz
Dysponujesz niewielką ilością pamięci na dane w swoim smartfonie z systemem Android? Jeśli tak, to wiedz, że Google nareszcie wdraża funkcję, która może okazać się dla Ciebie bardzo użyteczna. Mowa o funkcji automatycznej archiwizacji nieużywanych aplikacji. Jak ją włączyć i na czym ona tak właściwie polega? Spieszę z wyjaśnieniami.

Archiwizacja aplikacji na Androidzie

Automatyczna archiwizacja to funkcja, która pozwala użytkownikom urządzeń z Androidem zwolnić potrzebne miejsce na dane bez konieczności kompletnego odinstalowywania aplikacji. Jeżeli większość pamięci w Twoim telefonie jest zajęta, przy próbie instalacji aplikacji obsługującej funkcję autoarchiwizacji Google zaproponuje Ci włączenie tej funkcji.

Gdy nie będziesz przez dłuższy czas korzystał na smartfonie z aplikacji wspierającej autoarchiwizację, Google po pewnym czasie automatycznie częściowo ją odinstaluje. Oznacza to, że na smartfonie pozostaną tylko ikona umożliwiająca włączenie aplikacji, a także Twoje osobiste dane zapisane w aplikacji.

auto-archiwizacja

Google w końcu umożliwia użytkownikom włączenie funkcji automatycznej archiwizacji. | Źródło: Google

Aby ponownie zainstalować zarchiwizowaną aplikację, wystarczy, że tapniesz w szufladzie aplikacji na jej ikonę i poczekasz kilka sekund na zakończenie pobierania i instalacji. Niemniej warto mieć na uwadze, że aplikacja nie pobierze się, jeżeli po archiwizacji z jakiegoś powodu ta zniknęła ze sklepu Google Play.

Zmiana na lepsze

Google informuje, że funkcja automatycznej archiwizacji jest dostępna tylko w przypadku tych aplikacji, których deweloperzy publikują je w formacie App Bundle. Jest to format stworzony przez giganta z Mountaiin View w miejsce starszego APK. Nie jest on jednak formatem końcowym, bo na jego bazie serwery Google Play generują i podpisują finalny APK.

Funkcja automatycznej archiwizacji wklucza konieczność regularnego usuwania i ponownego instalowania potrzebnych aplikacji w przypadku kończącej się przestrzeni na dane. Najpewniej sprawia też ona, że do ponownie zainstalowanej aplikacji nie trzeba się na nowo logować. Trudno jej zatem nie docenić.

Źródło: Google, fot. tyt. Google

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.