Android zostanie zintegrowany z AI. Na te nowości warto czekać

Piotr MalinowskiSkomentuj
Android zostanie zintegrowany z AI. Na te nowości warto czekać

Android już wkrótce otrzyma bezpośrednio wbudowaną sztuczną inteligencję. Google dosyć odważnie stwierdza, że wprowadzone nowości „zmienią sposób interakcji z telefonem”. Osoby korzystające z najpopularniejszego mobilnego systemu operacyjnego zyskają szereg dodatkowych opcji. Nie tylko ułatwią one wykonywanie codziennych obowiązków, ale także oszczędzą mnóstwo czasu i pozwolą wycisnąć z urządzenia ostatnie soki. Poniżej znajdziecie opis najważniejszych funkcjonalności.

Android stanie się znacznie mądrzejszym oprogramowaniem

Google coraz odważniej podchodzi do tematu sztucznej inteligencji. Dopiero co zorganizowane wydarzenie I/O 2024 przyniosło ze sobą mnóstwo informacji dotyczących planów korporacji. Praktycznie każda usługa wzbogaci się o rozwiązania wykorzystujące AI i powinien być na to gotowy każdy internauta. Dochodzimy bowiem do momentu, gdy z tej technologii po prostu nie można zrezygnować. Za przykład niech posłuży przeprojektowana wyszukiwarka.

Google chce, by AI stało się rdzeniem systemu operacyjnego Android, co nie powinno przesadnie dziwić. Jesteśmy świadkami rozszerzenia funkcjonalności Circle to Search, narzędzia obecnie dostępnego na smartfonach marki Pixel (można je już oficjalnie kupić w Polsce) oraz Samsung.

Tym razem postawiono na pomoc uczniom w odrabianiu prac domowych. Sztuczna inteligencja nie wyświetli jednak prostej odpowiedzi, ale postara się zgłębić temat i uprzyjemnić dziecku naukę. Najbardziej przyda się to w momencie rozwiązywania równań matematycznych. Funkcja powinna zadebiutować globalnie – przy okazji ogłoszono plan zakładający podwojenie dostępności Circle to Search do końca bieżącego roku. Korzystaliście już z niej?

Nie zabraknie też ulepszenia asystenta Gemini, którego nakładkę wkrótce wywołamy podczas korzystania z innej dowolnej aplikacji. Dzięki temu wykorzystamy AI na szereg kolejnych sposobów – mowa chociażby o opcji przenoszenia wygenerowanych obrazów czy zadawania pytań dotyczących właśnie oglądanego filmu bądź serialu. Poprosimy także o przygotowanie podsumowania przeglądanego pliku PDF czy przygotowanie treści wiadomości tekstowej. Usługa ma się stać naszym towarzyszem pomagającym dosłownie we wszystkim. Stosowna aktualizacja powinna trafić do obsługiwanych urządzeń w przeciągu kilku najbliższych miesięcy.

System zyska też model Gemini Nano

Zadebiutuje również Gemini Nano, czyli model językowy charakteryzujący się wysoką multimodalnością. Dzięki temu Android będzie w stanie przetwarzać różne typy zawartości w jednym momencie. Pod uwagę wzięty zostanie nie tylko tekst, ale też dołączony obraz czy inne informacje kontekstowe w postaci np. dźwięków.

Doświadczymy tego używając funkcję TalkBack przeznaczoną głównie dla osób niewidomych bądź słabowidzących. Aktualizacja przeniesie doświadczenie na nowy poziom poprzez bardziej szczegółowe opisywanie wyświetlanych obrazów. Dzięki temu zniknie problem dotyczący niedokładnego przedstawienia ubrań czy potraw. Co istotne, rozwiązanie zadziała lokalnie na urządzeniu, więc zbędne będzie posiadanie połączenia z siecią.

Android zajmie się przy okazji spamem i telefonicznymi oszustwami. Gemini Nano pomoże w dostarczaniu alertów w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że o niebezpiecznej sytuacji dowiemy się podczas przeprowadzania rozmowy. Google podaje przykład próby wyłudzenia danych i pieniędzy przez rzekomego pracownika banku. Gdy sztuczna inteligencja wykryje użycie konkretnej frazy, to zaleci zakończenie połączenia i poinformuje o ewentualnym oszustwie. Szczegóły tej nowości mają zostać zaprezentowane już niedługo. Sami jednak przyznacie, że prezentuje się ona naprawdę ciekawie.

Większość opisanych wyżej rozwiązań trafi rzecz jasna do systemu Android 15, którego premiera odbędzie się jeszcze w tym roku. Pozostaje więc czekać na ujawnienie kolejnych detali dotyczących nie tylko AI, ale też samego oprogramowania.

Źródło: Google / Zdjęcie otwierające: Google, instalki.pl (Anna Borzęcka)

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.